reklama

Chce Danko s Ficom zaplatiť stíhačky s drevom či na drevo?

Fico s Dankom sa naťahujú o moc, pričom Plavčan je len vedľajšia scéna. Veľký článok o stíhačkách a korupcii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V prvom rade treba povedať, že Danko si zobral rezort armády so zámerom, že bude mať dosah na nákup bojovej techniky. Ibaže Fico si v minulom volebnom období už dohodol nákup tejto techniky. Spomeňme len, že firma BAE systems dodala systém MOKYS, ktorého predraženie Galko zistil. BAE systém na oplátku robí ofsetové programy napríklad s vývojom Martin. Výkaz ziskov a strát indikuje podozrenia, pretože za vlády Ivety Radičovej sa zisk prepadol o milión Euro a je zaujímavé ako rýchlo začal stúpať minulý rok. Druhá firma zapojená do tohto programu sa prepadne o 2 milióny a v ďalšom roku o ďalších 1,5. Náhoda?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Washington Post uverejnil v roku 2013, prečo sa vývoj F35-II ocitol v kríze. Odvtedy síce ubehli 4 roky, ale pre pochopenie, čo to vlastne vojensko-priemyslový komplex znamená, je to viac než obsiahle. Daný článok som preložil tu. Nie je to len vojensko-priemyselný komplex, ale aj politicko-voličský vzájomnej korupcie. Každá krajina má oblasti, ktoré sú mimo hlavného centra obchodu, videli ste to aj Moorovom dokumente Bowling for Columbine, také sú aj u nás, čím chudobnejší región, tým viac sú ochotní voliť politikov, ktorí dotiahnu časť vojenskej výroby do ich regiónu a prehliadať korupciu. S tým sú spojené aj väčšie platy ako je v danom regióne priemer. Čo je najhoršie v takomto systéme, že to pripomína komunizmus, všetko je jasné, zmluvy na dodávku sa podpisujú skôr ako je vôbec jasné, či daný výrobok vyhovuje zadaným parametrom, pretože sa blížia voľby a voliči sú netrpezliví, či ich politik im zabezpečí prácu aj na ďalšie roky(buy before it's fly). Američania dodávali a nechali nemeckých pilotov lietať v Starfighteroch aj keď vedeli, že tie stroje budú padať z oblohy. V roku 2015 sa dokonca o tom natočil film: Z 916 lietadiel Starfighter, ktoré si NSR objednala od americkej firmy Lockheed, ich 262 spadlo, pričom zahynulo 116 pilotov

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pochopil som, že v USA to nie je nič nové. Stačí sa pozrieť ako dopadla F22 Nakoniec bola v Líbyi proti ISIS v roku 2015 nasadená iba v 3 % operácii a jej výroba bola zrušená.

Macron stiahol francúzskej armáde rozpočet, ktorý je aj tak väčší než rozpočet Slovenskej republiky na celé hospodárstvo. Nemecko má podobný rozpočet 45 miliárd dolárov.

Krok za krokom budem postupovať podľa výrokov politikov. Dokážem, že R. Fico nielenže klame, ale že nákup je z vojenského hľadiska nevýhodný, ale dokonca pre obranyschopnosť Slovenska nebezpečný, pretože nám budú chýbať peniaze na to, čo je naozaj potrebné. Nákupy sa dejú ako keby tu malo byť NATO navždy, čo sa však zo strany USA-Trump veľmi rýchlo môže zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fico vyhlásil, že v minulom volebnom období rokovali až s jedným dodávateľom stíhačiek JAS-GRIPEN. Takže takto si R. FICO predstavuje súťaž.

Gajdoš rokoval iba s touto jedinou firmou. Kvality JAS-Gripen nikto nespochybňuje. Z hľadiska pomeru polovičnej obstarávacej ceny oproti konkurencii a počtu rolí, ktoré lietadlo dokáže zastať a veľmi nízkym prevádzkovým nákladom je určite najvýhodnejšie. Od F16 je o polovicu ľahšia, naproti tomu F16 má o polovicu výkonnejší motor. Najdôležitejší ukazovateľ je Wing loading v ktorom F16 vyhráva. Aj uprostred krízy Plavčan-eurofondy, Fico Dankovi odkázal, že o konečnom víťazovi dodávateľa stíhačiek bude rozhodovať premiér.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba upozorniť, že podobným vývojom si prešli aj Poliaci. Chceli najprv kvázi zastarané MIG-29 nahradiť F35 II, a pritom nechceli ani F16. Postupne začali zisťovať aká je realita. Stíhačka sa môže ocitnúť v množstve situácií. Američania na vyhodnotenie efektivity používajú jednak cvičenie Red flag a jednak počítačovú simuláciu. Treba pripomenúť, že stíhačka F22 v roku 2007 dosiahla pomer 241:2 a F35II iba 15:1 a aj to nebolo jasné aký veľký vplyv mala F22 na tento výsledok.Počítačová simulácia ukázala, že F35 II aj proti MIG-29 a SU-27 dosahuje pomer iba 3:1. Američania pre záchranu vojenského-priemyslu rýchlo prišli s novou verziou F16, ktorá bude mať elektronické technológie F35II. Američania prakticky dodali tieto lietadlá len krajinám, ktoré nie sú ohrozené Ruskom a viac menej majú dostatočný politický vplyv aby ich tam presadili t.j. Južná Kórea, Japonsko, Austrália, Veľká Británia a Izrael, ktorý si tam namontoval vlastnú elektroniku. Čuduj sa svete po mojich otázkach ministerstvu, 22. augusta už aj naše ministerstvo obrany povedalo, že by radšej modernizovalo MIGy-29, miesto kúpy Jas-Gripen a že vlastne žiadne vyraďovanie nemusí byť ak to povie ruský partner, čo určite aj povie.

Gajdoš s Dankom chcú životnosť Migov a servisnú zmluvu s ruskou stranou predĺžiť. „Vzhľadom na technické možnosti a životnosť lietadiel MiG-29 je predĺženie tejto zmluvy možné,“ potvrdilo nám ministerstvo obrany.

V Kanade bol veľký škandál kvôli predraženému nákupu alebo systému buy before it's flight. Začalo sa ukazovať, že vlastne v týchto končinách žiadna súťaž nielenže neprebieha, ale že cena môže kolísať aj o 200%. Američania zrazu zistili, že ten vývoj ich stál o mnoho viac a niekto to musí uhradiť, najlepšie niekto zo spriatelených krajín. Plán bol, že F35-II bude univerzálna a nahradí všetky druhy stíhačiek ušetrí sa na servise, lebo budú mať menšiu potrebu rozličných náhradných dielov. Potom, čo zistili, že je to dosť nereálne začali vyvíjať tri verzie stíhačky, ktoré však mali mať 70 % spoločných dielov, ale dopadlo to naopak, 70 % majú odlišných dielov. V každom prípade F35-II je výsledkom studenej vojny, jeho hlavná úloha je nepozorovane sa dostať za "sovietske" hranice a zničiť obranu protivníka či raketové silá, preto má aj nižšiu rýchlosť a iba jeden motor aby bolo čo najmenej detekovateľné. Kvôli tomuto má podobne ako F117A vnútornú pumovnicu, čo však robí lietadlo, ťažkým a menej obratným a v malých výškach nestabilným, a tým pádom aj má miesto iba pre štyri rakety. Lenže napríklad Rusi vyvinuli mobilný radar s vlnami dlhého dosahu a Európania zas infračervený radar, ktorý ho v stíhačke detekuje vo vzdialenosti 50 km a zo zeme 90 km. Tieto IR systémy vedia spolu komunikovať a navyše sú pasívne, čo znamená, že protivník nezistí, že ho niekto zameriava. Americký pilot tvrdí, že ho síce vidieť môžu, ale nie zamerať a zostreliť, ale s tým prvým účelom preniknúť nepozorovane, je to v rozpore. Rusi aj pre MIG29 vyvinuli systém OEPS-29 (optoelektronická sústava), ktorý pozostáva z infračerveného zameriavača a laserového diaľkomera. Tento systém umožňuje napadnúť cieľ s pasívnym režimom s rádiolokátorom zapnutým na náhradnú záťaž. Radšej nespomínam systémy Krasucha2 a Tamara.

Na Rusko nie je možné urobiť preemptive strike. Rusko zároveň prezbrojuje armádu od roku 2007 a dnešná vojna stíhačiek je opotrebovávajúca a veľmi rýchlo sa môže stať, že obe strany konfliktu zostanú bez ochrany. Pri útoku sú straty vysoké. Útočiaci stroj čelí nielen druhému stroju protivníka, ale aj protivzdušnej obrane a najmä rádio-elektronickému boju.

Poliaci nakúpili pre ochranu pobrežia nórsky raketový systém a americkú protivzdušnú obranu a nechali tie pre Fica nepoužiteľné MIGy vynoviť v Izraeli(Israel Aerospace Industries). Čo je zaujímavé lebo Fico na nedávno vyhlásil, že práve tieto schopnosti by malo Slovensko využívať.

Miroslav Výboh priateľ Roberta Fica cez firmu Willing zabezpečuje servis pre naše Migy.

Nemecko aby neurazilo Američanov ako spojencov, si nechalo predložiť utajené schopnosti F35 II a Merkelová následne vyhlásila, že ho neberú a že radšej investujú do vývoja vlastnej stíhačky piatej generácie, ktorá nahradí Eurofighter. Saudská Arábia nakupuje ruskú techniku. India spolupracuje s Ruskom na vývoji novej super stíhačky T-50.

Prečo sa venujem aj tomuto. Napríklad Kiska vyhlásil, že Slovensko je vojne s Ruskom. Narodilo sa mu dieťa a on utekal do Poľska, keď tam bol Trump, napriek tomu, že tam nemal žiadnu misiu. Danko bol v Poľsku už marci. Danko má aj prístup k SIS a tí mu mohli povedať ako tento systém vo svete funguje. Američania takmer každý deň robia mediálne ataky na Rusko aby verejnosť v Európe mala dojem, že nákup ruskej techniky, nie je v jeho záujme a sankciami spomaľujú vývoj a zároveň sa snažia odstrániť Trumpa, lebo jemu sa zatiaľ do tejto hry nechce, napriek tomu predaj stúpol o 15 %. Je to klasický problém neochoty človeka ku stratám. Keď sa totiž nenaplní plán vyrobiť cez 2000 tisícky F35-II, nebudú pracovné miesta a nebudú voličské hlasy. Zúfalosť situácie dokresľuje fakt, že tie stíhačky nemajú ešte kompletný softvér. Je hotový asi na 80 %.

Pri tomto prekrikovaní Fica s Dankom už vypadlo množstvo informácii, ktoré by sme sa inak nedozvedeli a v kombinácii informácii, ktoré som získal na základe infozákona a informácii uverejnených na stránke Ministerstva obrany môžeme ukázať, že tu dlhodobo niečo nesedí a Galko by mal zvolať vyšetrovaciu komisiu. V prvom rade na Wikipédii sa nachádza odkaz na dokument na stránke ministerstva obrany, ktorý bol z nej stiahnutý. Citácia hovorí: Odhaduje sa, že po modernizácii ich budú slovenské ozbrojené sily využívať až do roku 2029 alebo až 2040.[1]

Ministerstvo obrany v reakcii na otázku koľko stáli prelety MIG29 zo Sliača, povedalo, že piloti majú nalietané málo a je to v rámci minimálneho počtu hodínHnonline tvrdí, že jedna letová hodina Migu 29 je 4 600 eur a JAS 39 Gripen je 3600 eur. Podľa grafu budem predpokladať, že sú to len bežné náklady. Minimálny stanovený počet hodín pre pilota je 75 hodín. Budem počítať s dvojnásobným počtom pilotov pre 12 lietadiel. Podľa stránky leteckémotory.cz servis každých 1000 až 2000 hodín. Konzervatívne počítam 1000 hodín. Pri 24 pilotoch a 75 hodinách je to 1800 hodín, lietadlo má dva motory, čiže celkovo štyri generálky ročne. Generálka stojí milión za motor, čiže 4 milióny ročne. Podľa stránky deagel.com stojí RD-33 2,4 mil dolárov, čo je asi 2,1 mil euro za jeden motor, čiže obdobne krát dva je 4,2 mil. euro. Spolu je to asi 16,5 milióna euro!

Denník N uviedol, že Slovenská armáda má dnes vo výzbroji dvanásť stíhačiek MiG 29. Ich prevádzka ročne stojí okolo 33 miliónov eur ročne. Ja sa teda pýtam ako je možné, že sú takmer polovičné, pričom tvrdia, že sa prevádzkujú iba tri lietadlá! Toto by malo zaujímať aj české státní zastupitelství, pretože pri tých JAS-Gripen je to podobne. 

Ďalšia vec: Motory nevyrába len Rusko, ale aj v licencii India pre svoje MIGy a servis aj iné štáty už len preto, že Mirage ako alternatívu používa motory RD33. Náhrada za MIG-29 sú nové stíhačky MiG35, ktoré budú využívať motory RD33-MK, ktoré budú mať 4000 hodín servisný interval. Vždy existuje viacej alternatív.

Fico prehlasuje, že účasť v jadre nie je zadarmo a zároveň hovorí, že Slovensko navýši rozpočet na 1,6 % HDP, pritom máme iba dva vrtuľníky z desiatich Blackhawkov a zároveň Fico kričí už mesiace, že je potrebné odbrzdiť dlhovú brzdu kvôli diaľniciam, napriek tomu, že niekoľkokrát sa preukázala nepripravenosť projektov. Tu totiž nejde o delenie existujúcej koristi, ale medveďa, čo behá po lese a kapitán Danko sa pýta plukovníka Fica, ktorý má zacielené, že pušku vlastní Gajdoš, zatiaľ čo Fico odvetí, že Danko strieľať môže, ale cieľ vyberie on. Všetky vyhlásenia o jadre totiž nie sú určené voličom, ale oligarchom, pretože ak nebudeme v jadre nebude medveď a nebude čo deliť. Do toho sa pripletie Plavčan a Fico ho akože odvolá a Danko povie, že Plavčan je odstúpivším, ale vlastne nie je, lebo oko za oko, musí predsa aj Richter, ergo Plavčan nemusí odstúpiť, lebo Richter neodstúpil.

Veliteľstvo vzdušných síl uvádza, že sa stíhačky používajú na:

a) pohotovostný systém Vzdušných síl OS SR
b) pátracia a záchranná služba Vzdušných síl OS SR

Čo znamená proti civilným prostriedkom a Slovensko sa nikdy nezapájalo do bojov, hlavne ak náš vzdušný priestor je obklopený štátmi NATO. Maximálne nás môže napadnúť Ukrajina. História ukázala, že prvé, čo letectvu dôjde, nie sú stroje, ale piloti, pretože ich vrhnú do prvého boja, keď ešte nie je jasné akú obranu má súper. Tu je základná otázka: prečo radšej neinvestovať do protilietadlovej obrany, ktorá je na prevádzku omnoho efektívnejšia a má oveľa väčší odstrašujúci účinok?!

Keď "jadro" znamená vojensko-priemyselný komplex, tak ďakujem neprosím.

ľubomír drinka

ľubomír drinka

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Ak je niekto jediný kto môže, tak musí.Ak môžete, tak píšte. Zoznam autorových rubrík:  Právomeranie rýchlostiobjektívna zodpovednosťSPPMeranie hmotnostiSúkromnéNezaradenéštatistika nehodovosti

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu