Po infozákone musí prísť krok 2. transparentné účty štátu a jeho organizácií

Autor: ľubomír drinka | 29.7.2017 o 12:00 | (upravené 30.7.2017 o 10:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Žiadny človek dlhodobo neodolá pokušeniu, mnoho občanov obcí sa o tom presvedčilo. Jedného dňa zistia, že pokladnica je nielen prázdna, ale že napríklad aj dom smútku je v exekúcii.

V predchádzajúcom rozhorčenom blogu som v jednom bode naznačil, že štát nemá kontrolu nad obecnými účtami. Aby som len nekritizoval navrhujem opatrenie. Štát sa spolieha, že všetci dodržiavajú zákony a kontrolu má postavenú na ľudoch.

Starostovia montujú kamery aby sledovali občanov, či nepáchajú trestnú činnosť. Kamery majú najmä odradzujúci účinok. Za normálnych okolností nie sú potrebné, ale vieme, že po dedinských zábavách nie vždy všetko ostane na svojich miestach, nedotknuté. Ak už o tých kamerách viete, tam niekde vzadu sa rozsvieti kontrolka, že môže si to niekto pozrieť a pohoršiť sa nad vaším správaním. Toto akceptujme, ale prečo, to nie je aj opačne? Predsa, čo nie je tajné, je verejné. Predstavte si, že by ste mali podozrenie, že štát alebo jeho zástupca nehospodári s naším majetkom, napríklad aj Banskobystrický kraj, úplne v súlade so zákonom. Musíte sa, ale spoľahnúť na to, že ten na koho máte podozrenie vám dodá materiál, ktorý ho usvedčí. Naozaj by ho dodal v súlade so zákonom, alebo by vám ukázal len to, čo by mu vyhovovalo, hlavne ak si tam dosadil do všetkých kontrolných pozícii svojich ľudí?

No poviete však tu sú na to kontrolór, vnútorná kontrola a audítor. Ibaže po určitej dobe elán opadne a jedinou kvalifikáciou kontrolóra je, že má nad 18 rokov a volia si ho poslanci, ktorí potrebujú pre svojho nezamestnaného príbuzného funkciu. No a ten o kontrole vie akurát to, či majú v automate dosť kávy. Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 502/2001 Z. z. o finančnej kontrole a vnútornom audite, vnútornú kontrolu vykonáva pracovník obce či samosprávy. Otázka, môže on niečo urobiť? Niekde je len účtovníčka a starosta.Nahlási nekalú činnosť kam? Starostovi, primátorovi či predsedovi VÚC Banskobystrického kraja, napríklad?

Ak si pozriete akékoľvek dostupné prehlásenie audítora, píše sa v ňom niečo takéto, na základe toho, čo som videl a aké dokumenty mi boli predložené môžem hodnotiť, že obec nakladá s obecným majetkom v súlade so zákonom. Prečo nie je zverejnené, konkrétne, bod za bodom, čo sa kontroluje, aký stav je, aké pripomienky a sťažnosti občanov boli k tomu a ako sa obec s nimi vysporiadala?

Niekoľko rokov som mal problém s tým, že dospelí ľudia by mohli klamať a s tvrdením, že papier znesie všetko. Vážne som veril, že dospelí robia prácu zodpovedne a poctivo ako keby kontrolovali svoj majetok, ale máme tu nejaký pozostatok komunizmu, že kto neokráda svojich spoluobčanov, je triedny nepriateľ. Čiže už podvedome sa píšu zákony tak aby kontrolórovi umožnili zakončiť kontrolu formálne s čistým svedomím.

Za normálnych okolností sme predsa všetci morálni, ale povedzme si, že funkcia neprimerane posilňuje ego a človek si myslí, že bude vo funkcii navždy a kto má veľa, chce ešte viac. Čo ak taký človek prepadne automatom alebo online hrám? Roky nikto nemusí prísť na to, že obecná pokladnica je prázdna až dokým nepríde exekútor a nezačne obstavovať majetok. Čo je najhoršie, ľudia si často takého človeka zvolia znova, nech napraví, čo pokazil.

Prečo my nemôžeme priamo sledovať, online, čo sa deje s našimi peniazmi na transparentných účtoch? Samozrejme, je tu určitý problém, že obec môže mať účty, kde prijíma súkromné platby napríklad za nájom, ale keďže máme zavedenú technológiu elektronických občianskych preukazov, nevidím najmenšiu prekážku aby sa to v súčasnosti nedalo zrealizovať a obmedziť vybraných osobám prístup ku kontrole. Viem, že niekde medzi nami je taký 16-ročný Jakub Čech, ktorý ešte nemôže byť skorumpovaný systémom aby svoje mesto kontroloval, bez toho aby musel byť poslancom zaviazaný za zvolenie. Naozaj človek po čase zistí, že človek nezneužije len to, čo sa zneužiť nedá alebo zneužite by malo krátku trvácnosť. Najviac súdov a vyšetrovania sa neodohráva v súdnych sieňach, ale v človeku než sa odhodlá nejaký čin vykonať. Môžete ovplyvniť jedného kontrolóra, audítora, však spomeňte si na film Vlk z Wallstreet, ale nikdy nemôžete ovplyvniť niekoho, koho ani nepoznáte, pretože môže sedieť aj na opačnej strane planéty. A potom aj ten kontrolór si povie, že ho niekto môže skontrolovať a tiež si bude podvedome pýtať viac dokladov. Koľko ľudí je na dôchodku, bývalých účtovníkov, žiakov študujúcich obchod, viete si predstaviť aké široké možnosti život ponúka? Čísla sú predsa univerzálnym jazykom.

Myšlienka má tú silu, že ju nie je možné zastaviť, vnára sa hlbšie a hlbšie až jedného dňa človek začne zúriť, že to tu nie je a malo by to byť. A ten tlak spoločnosti, dokáže zázraky. akoby poslanec národnej rady mohol niečo také neprijať?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?