SaS má asi na odborníkov na spravodlivosť smolu

Autor: ľubomír drinka | 14.7.2017 o 11:29 | (upravené 14.7.2017 o 15:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  69x

Právna teória, súdne systémy, mobbing, ZOJ-ka. Alojz Baránik vyzýva Prokuratúru, Ministerstvo spravodlivosti, Premiéra na deštrukciu spoločnosti.  Po Paludovi treba vylúčiť z SaS bezodkladne aj Baránika.

Zdôraznenie spravodlivých zákonov ako základu štátnosti vyjadril Aristoteles nasledovne: "preto nenecháme vládnuť človeka, ale zákon, pretože človek vládne vo svoj prospech a stáva sa tyranom."

Cicero pokladal štát za nevyhnutú podmienku pretože, ľudia sú si biologicky nerovní a teda musia si byť rovní aspoň pred zákonom." Trochu to musím objasniť, lebo pán Kiska s obľubou hovorí o vláde zákona, pričom vytrháva podstatu myšlienky. Zákon samozrejme nevládne, je to služobník, norma, regula  a  biologicky nerovní neznamená nejaký protonacizmus, ale napríklad výška, vek, pohlavie, hluchý, slepý čiže bez ohľadu na čokoľvek, musí byť každý rovnako vypočutý a zákon musí platiť rovnako pre všetkých.


Britský právnik Albert Dicey formuloval následujúcu myšlienku: "nikto nemôže byť postavený nad zákon, každý človek je subjektom práva. K základným znakom právneho štátu je právna istota, ktorá vždy umožňuje predvídať postup, znamená to vylúčenie náhodilosti."


Pri amnestiách sa zdôrazňovala Radbruchova formula,  okrem toho Gustáv Radbruch napísal, že "zákon sa nemôže vykladať podľa požadovaného výsledku, pretože to vedie k použitiu takých prostriedkov, že by umožňoval dvojitý výklad, a pritom vzájomne opačný."

Toto presne ako Alojz Baránik a novinári od súdu žiadajú aby sudca všetkými možnými prostriedkami aj nelegálne udržal podozrivých vo väzbe, to by nebolo to najhoršie, ale tým pádom sa ruší základný znak právneho štátu, právna istota. A to už nie je súd, to je ľudový revolučný tribunál ako Robspiére vo Francúzku. Povedzme, že sú dvaja členovia mafie jeden hlava, sem tam niekoho zabije a druhý účtovník. Tento boss ukáže prstom na toho účtovníka a podľa dohody o vine a treste sa dostane na slobodu a účtovník, ktorý má všetky dôkazy v účtovných knihách a mohol by rozkryť celú sieť bude odsúdený a tomu neumožníme aby sa bránil a budeme tlačiť na sudcu aby toho mafiána preboha udržal za mrežami.

Peter Tóth, bývalý novinár Smeny, často písal články podľa zdroja, ktorý nechcel byť menovaný, pričom v knihe uviedol, že sa jednalo o mafiánov. Sám dnes priznáva, že nie všetko bolo ako to vtedy písal. Koho sa sudcovia, ktorí sú natoľko pobúrení, rozhodnutím Najvyššieho súdu v kauze mafiánov, že nechcú byť menovaní, boja? Budúcich previerkových komisií, ktoré zriadila ministerka Spravodlivosti Lucia Žitňanská? Už teraz podliezajú aby mali, čo najvyššie hodnotenie a nebodaj sa ich netýkala zásada tri-krát a dosť? Iba toho, že by to bolo čierne na bielom, pretože aj ten posledný študent prvého ročníka aspoň mlhavo ovláda hore uvedené základy právnej teórie. Ubi Societas Ibi Jus, kde je štát tam je právo. Ak však otočíte ten Cicerov výrok: kde nie je právo, nie je ani spoločnosť. Toto pán Baránik chce? Návrat do doby ľadovej?
Neviem ako by sa zachoval pán Baránik, keby sa mu to stalo jemu osobne? Mimochodom ďalší absolvent Komenského univerzity. Pekne má v životopise napísané, že študoval aj na Karlovej univerzite, tak keď je taká kvalita, prečo ju aj nedokončil? Vyzerá to tak, že vďaka absolventom a politickým učiteľom na Komenského Univerzite je nastavená latka veľmi nízko, tak sa kľudne môže premenovať na Univerzitu kastovnú.

Napríklad Najvyšší súd Holandska, ktorý má sídlo v Haagu, skúma, či nižší súd riadne uplatnil právo, skôr ako dospel k rozsudku. V tomto štádiu nie je skutková podstata prípadu, ktorú stanovil nižší súd, predmetom diskusie. Uplatnením kasácie preto plní dôležitú funkciu pri propagovaní jednotnosti práva.
V Španielskej ústave je uvedené, že zásada jednoty súdnej moci je základom organizácie a fungovania súdov,  ktoré tvoria všeobecné súdy. V Poľsku Najvyšší súd vykonáva súdny dohľad nad rozhodnutiami všetkých ostatných súdov, zabezpečuje konzistentnosť výkladu zákonov a súdnej praxe.

Podobný systém súdov ako Slovensko bez Špecializovaného súdu má Česko, Lotyšsko, Rakúsko, Poľsko. ostatné krajiny majú rôzne systémy, členené podľa príslušnosti, správne, účtovné, trestné, rodinné... niektorí majú dokonca Špecializované súdy pre sociálny systém.

Zdá sa, čím je štát známy veľkou korupciou, tým viac špecializovaných trestných súdov má:

Bulharsko

špecializovaný súd

špecializovaný súd odvolací

Grécko

  • najvyšší osobitný súd (Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο),
  • osobitný súd pre žaloby týkajúce sa korupcie,
  • osobitný súd pre zodpovednosť ministrov,
  • osobitný súd pre spory týkajúce sa odmeňovania sudcov.

Už pri celospoločenskej šikane  Igora Matoviča som chcel napísať článok na jeho obranu, ale denník N ma predbehol. Keďže ako spoločnosť máme tendenciu ku kmeňovému správaniu, preto budem citovať z práce o mobbingu, často ľudia, ktorí často nevedia, že sa podieľajú na šikane.
Techniky mobbingu

Vynaliezavosť mobberov je rozsiahla. Hlavnou zbraňou nie je fyzická sila, ale drobné a nenápadné útoky s cieľom poškodiť druhého človeka, znevážiť jeho pozíciu a prinútiť ho k odchodu zo zamestnania. Pokiaľ nepomôžu techniky ako sťažnosti, individualizmus apod., môže sa stať terčom útoku aj osoba z oblasti jeho súkromia. Mobber svoj terč zásobuje neustálou kritikou, ohováraním, osobným vtipkovaním, spochybňovaním rozhodnutí, zveličovaním. Pokiaľ obeť hovorí, mobber často dopĺňa reč ironizujúcimi gestami alebo hlasnými pochybovačnými vzdychmi. Obvykle hneď všetko spochybňuje a skáče do reči. Z tohto dôvodu mobber nemá rád otvorený rozhovor, a preto volí iné formy komunikácie – dopisovanie, odkazy. Svoju obeť väčšinou nezdraví alebo ju poctí pohŕdajúcim pohľadom. Tvrdšie techniky spočívajú v zadržiavaní informácií alebo ich pozmeňovaní, strate výsledkov práce či súborov v počítači, falšovaní apod., čo samozrejme komplikuje samotný život obete.
Obeť má často hanblivú prezývku, na jej adresu robia rôzne vtipy, narážky na psychické zdravie, niekedy je jej dokonca doporučené psychiatrické vyšetrenie. Niekedy je obeť prezentovaná ako nenormálna, alebo dokonca ako zvrhlý človek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sopoliga v rozhovore pre denník Pravda uviedol, že združenia za otvorenú justíciu podporovalo také návrhy zmien v postavení súdnictva za vlády I. Radičovej, ktoré boli  Ústavným súdom označené ako protiústavné. Prezident Andrej Kiska odmietol kandidátov, medzi ktorými bol aj J. Sopoliga, vymenovať, lebo podľa neho nespĺňali kritériá na takýto významný post. Charakter sa pozná v ťažkých situáciách a Sopoliga bez ohľadu na kritiku médií, bráni právne základy štátu, presne to, čo mu povinnosti sudcu ukladajú. Pravde niekedy trvá, kým vyjde na povrch a internet je v tomto nekompromisný, môžete si spätne pozrieť, kto má akú konzistentnosť názorov, ale ako vidím také niečo je asi prekážkou. Pre Kisku je asi neprijateľný každý, kto nie je flexibilný v názoroch ako on. Nielen Kiskovi by som pripomenul zákonník práce §13 odsek 3) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi...Nikto nesmie byť na pracovisku v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu, návrh na začatie trestného stíhania alebo iné oznámenie o kriminalite alebo inej protispoločenskej činnosti.

Denník Trend pred dvomi rokmi uviedol, že kandidáti na sudcu okrem odborných a psychologických predpokladov, ktoré musia preukázať v testoch a na pohovore, prechádzajú aj bezpečnostnými previerkami. Majú predísť aj tomu, aby sudcu pre jeho prípadné prehrešky nemohol v budúcnosti účastník sporu vydierať. A teraz sa presadzuje aby v Súdnej rade mohli sedieť aj nesudcovia, politickí nominanti, ktorí nielenže nebudú mať právne vzdelanie, ale ani previerku, ani pohovor, asi stačí byť rodákom z Komjatíc, kde je piate miesto na svete pre štart odbornej kariéry, že pán Jahnátek :-)

Drahá SaS aj pani Berthothyová je medzi ZOJ-kármi takisto ako pán sudca Špecializovaného súdu Hrubala, ktorý pripisuje rasový motív v inej situácii na základe jedného laiku na Facebooku a nechá človeka vo väzbe ako sa ukázalo nevinného. Ako povedal Aristoteles, problém demokracie je v sebeckých záujmoch jednotlivých jej predstaviteľov, no a na veľký plat na Špecializovanom súde sa dobre zvyká, horšie je keď hrozí, že teplučké miestečko bude zrušené.

Ohýbaj ma mamko dokým som ja Janko a takisto treba SaS a politikom všeobecne treba dávať facky, tak Homer Simpson Neddovi Flandersovi, zľava a sprava, a ešte pár do zásoby aby sa to náhodou nevrátilo.

https://www.etrend.sk/ekonomika/sudcovia-nechcu-reformu-ale-istoty-komunistickych-cias.html
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2015/cislo-50/stefan-harabin-odchadza-do-zabudnutia-harabinkovia-zostanu.html

https://e-justice.europa.eu/content_judicial_systems_in_member_states-16-sk.do

Bakalárska práca Katarína Piatková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?