Výber názorov na život v Nemecku, nie je to taký raj ako si myslíme

Autor: ľubomír drinka | 7.7.2017 o 7:41 | (upravené 8.7.2017 o 11:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  41x

Myslím si, že zmeníte trochu názor na 1. ligu, ktorú som nazval FITL. First international toxic league. 

 

Jeden z najtrvalejších mýtov je, že Nemci sú bohatí. Nemecko je bohatá krajina - bohužiaľ, s chudobnými obyvateľmi. Hoci jeho hospodárstvo je najväčšie v Európe, Nemci sú najchudobnejšími ľuďmi v západnej Európe(starej západnej). Aj Íri a Taliani sú bohatší ako Nemci. Zastavuje sa to pri Španielsku a Portugalsku.

Ľudia sú daňami zdieraní na smrť.

Mzdy v Nemecku boli v dôsledku reformy trhu práce zo strany Schröderovej vlády vystavené silnému tlaku. Mzdy vo väčšine krajín G20 vzrástli v rokoch 2000 - 2009, ale v Nemecku klesli.

Napriek silnému hospodárstvu sa počet ochudobnených Nemcov stále zvyšuje. Údaje z celoeurópskej štúdie uverejnenej v roku 2012 ukazujú, že jeden zo šiestich ľudí je vystavený riziku chudoby.

To je oveľa viac ako v susedných krajinách Nemecka, Českej republike a Francúzsku.

Údaje z nemeckého úradu národnej štatistiky (Eurostat) ukazujú, že 16,1% Nemcov je vystavených riziku poklesu relatívnej chudoby, v porovnaní s 9,6% v Českej republike, 10,1% v Holandsku a 14,1% vo Francúzsku.

Navrhla tiež, že relatívna chudoba v Nemecku rastie napriek silnému hospodárstvu a klesajúcej nezamestnanosti. V roku 2005 bol počet ľudí ohrozených chudobou 12,2%. Táto hodnota sa v roku 2011 zvýšila na 16,1%.

Štúdia definovala ľudí, ktorí zarábajú menej ako 60% stredného príjmu ako osoby ohrozujúce chudobu. Týmto opatrením bola v Nemecku vystavená riziku chudoby jedinec, ktorý zarábal menej ako 980 EUR mesačne a rodina s dvoma deťmi s príjmom menej ako 2 058 EUR mesačne.

Priemerné (modré) a mediánové (červené) rozdelenie bohatstva na domácnosť:

Nemecko má najnižšiu mieru vlastníkov domov v Európe.

Berúc do úvahy bohatstvo na domácnosť, nemecký model vyzerá ešte horšie ako predtým. Teraz dokonca aj Španieli predbiehajú Nemecko.

A len na istotu, ešte raz stredná distribúcia bohatstva na domácnosť:

Určite budete poukazovať na to,  že Nemci dostanú na oplátku veci, ako napríklad bezplatná zdravotná starostlivosť, obrana, infraštruktúra, škola, penzijný systém atď. Francúzi majú rovnako dobré zdravie a starostlivosť ako Nemci, rovnakú úroveň bezpečnosti a ich infraštruktúra je v lepšej kondícii.

Počet nemeckých dôchodcov, ktorí pracujú ako "mini-pracovné miesta" na doplnenie svojich príjmov, sa od roku 2000 do roku 2012 zvýšil o 60 percent. Tieto čísla viedli k varovaniam z epidémie starobnej chudoby.

V roku 2000 mali 280 000 dôchodcov  pracovné pomery za 400 € mesačne, ktoré sú oslobodené od daní a príspevkov na národné poistenie. Tento počet sa v roku 2012 zvýšil na približne 761 000.

A z nich 120 000 bolo starších ako 75 rokov. Ďalších 154 000 ľudí v dôchodkovom veku pracuje na lukratívnejších pozíciách - dvakrát toľko ako od konca roka 1999 - a 80 000 z nich pracuje na plný úväzok.

Pokiaľ ide o zamestnancov starších ako 75 rokov, zriedka sú univerzitnými profesormi, ktorí si chcú udržať svoju prácu, skôr dôchodcovia, ktorí doručujú doklady, skladujú regály supermarketov a robia iné neatraktívne pracovné miesta, aby dotovali svoj slabý dôchodok.

Priemerná mesačná výška dôchodku klesá. V roku 2000 by priemerná osoba, ktorá odišla do dôchodku po zaplatení do systému po dobu 35 rokov, bola stanovená na 1 021 € mesačne. Do roku 2011 to pokleslo na 953 EUR.

Príjem z dôchodku je v skutočnosti ďalším dôkazom toho, ako sa nemeckí ľudia zbavujú svojej vlády. V tomto ohľade Nemecko zaostáva nielen za priemerom Európskej únie, ale aj za priemerom OECD. V skutočnosti, s čistou mierou náhrady vo výške 50%, dokonca zaostáva za Poľskom.

Čisté miery náhrad za dôchodok:

Dôchodky - čisté sadzby na náhradu dôchodkov - údaje OECD

Čistá miera náhrady sa definuje ako individuálny nárok na čistý dôchodok vydelený čistým preddôchodkovým príjmom, pričom sa zohľadňujú dane z príjmov fyzických osôb a príspevky na sociálne zabezpečenie platené pracovníkmi a dôchodcami. Zameriava sa na to, ako efektívny dôchodkový systém poskytuje dôchodkový príjem, ktorý nahrádza zárobok, hlavný zdroj príjmu pred odchodom do dôchodku. Tento ukazovateľ sa meria v percentách príjmov pred odchodom do dôchodku a môže sa použiť na určenie efektívnosti dôchodkového systému.

K tomuto dodávam:  všimnite si pomer Slovensko 61/80/90 % Nemecko 51/195/44%, prvé číslo priemer a druhé median v tisícoch eur na jednu domácnosť

Rozdelenie bohatstva v eurozóne na rok 2012 podľa prieskumu Credit Suisse. VysokýGiniho koeficient a nízka v porovnaní s priemerným aktívam strednej bohatstvo je známkou potenciálne vysoké nerovného rozdelenia bohatstva v krajine.

mediánový/priemerný príjem/Giniho koeficient

SR 11000/19000/0,62

Nemecko 33000/135000/0,78

zdroj

Kai Melling

 

Cestoval som celkom veľa a zaujímalo by ma, prečo dokonca aj niektorí Nemci tvrdia, že naša krajina je drahá ...

Tovar denného dopytu (jedlo, ...) je naozaj lacný v porovnaní s mnohými ďalšími krajinami, najmä s západnými!Kupujem svoje jedlo a varím si sám a miniem asi 250 € mesačne.Nekupujem najlacnejšie, musím priznať! Viem, že mnoho študentov na univerzite žije asi 100-150 € mesačne (rovnako ako ja, taky!).

Niektorí ľudia hovoria o priemernom bohatstve! To nemá nič spoločné s cenami, ktoré zaplatíte za bývanie.

Prenájom: Záleží na tom, kde si prenajmete byt!V niektorých oblastiach zaplatíte 5 € / m2, v iných 10, 15 alebo 20 €!V mojej oblasti je to asi 12!

Benzín a elektrina sú drahšie ako v iných krajinách.Ak žijete vo veľkom meste, nie je potrebné mať auto! Ešte takmer všetci - dokonca aj tí, ktorí nezískajú veľa - chcú mať v týchto oblastiach auto!

Dane nie sú také vysoké v porovnaní s inými krajinami!S ročným príjmom vo výške 36.000 € (38.000 US $?) Zaplatíte v priemere 16.7% dane ako jeden bez detí (teda asi 5.900 € vrátane daní z cirkvi a solidarity pre východné Nemecko!).Priemerný príjem je 36.000 € ročne!

Pri verejnom dôchodkovom poistení zaplatíte približne 3400 €

Zdravotné poistenie: 3000 EUR

Poistenie ošetrovateľskej starostlivosti: 550 €

Poistenie v nezamestnanosti: 540 €

Takže váš príjem po zdanení a sociálnych dávkach: približne 22.600 €

Knut Ritter,

Elektrická energia -  Nemecko, okolo 0,80 € / kWh (poznámka na seba - ročný účet)

Poistenie automobilov - Nemecko Zaplatím asi 700 € ročne za auto.V USA som zaplatil asi 300 EUR za 3 autá s vyšším pokrytím a nulovými odpočítateľnými položkami.

Benzín - sa líši, ale vo všeobecnosti je 2 × - 3 × drahší ako v USA

Oblečenie - pár džín Levi 501, ktoré sú v USA v hodnote 30 až 40 USD, je 100 EUR v Nemecku.

Nájom - zaplatím ekvivalent 2 000 USD za mesiac za dom, ktorý by som mohol mať za 1.000 dolárov v USA (s výnimkou prípadu SF alebo Manhattan)

Potraviny  pre vegetariánov v obchodoch sú pravdepodobne lacnejšie ako v obchodoch v USA (vždy som kúpil moju domácu farmu), ale všetko ostatné je mierne vyššie, s výnimkou piva - lacného a dobrého v Nemecku.V Nemecku sú voda a nealkoholické nápoje drahšie.

Domy - Je toľko rozdielov medzi USA a Nemecku, že je ťažko urobiť jednoduché porovnanie ako jablká vo výklade.Oceňujem robustnejšiu konštrukciu používanú v Nemecku, ale stále by som zabila pre centrálnu A / C, ktorá neexistuje.

Autá - všeobecne skoro dvojnásobne drahšie (za to isté auto) spôsobené predovšetkým daní.

Veci, ktoré sú v Nemecku určite lacnejšie, sú -

Vyššie uvedené pivo

Zdravotná starostlivosť je v Nemecku mimoriadne lacnejšia - zaplatím asi 25 eur za môj predpis, ktorý je v USA približne 350 dolárov, návšteva v pohotovostnej službe, zašitie hlbokého roztrhnutia stála 80 eur. Môj syn mal škaredý pád a celkové náklady na ambulanciu, operáciu a 3 noci v nemocnici boli nižšie ako 3 000 €. Ortodoncia je porovnateľná v cene, zubné lekárstvo sa zdá byť trochu vyššie v Nemecku.

Telefóny / internet - zaplatím približne 80 € / mesiac celkom za 50Mbps DSL, 2 telefónne linky a účet za mobily pre 4 osoby

Verejné vysoké školy - oveľa lacnejšie v Nemecku, hoci vo všeobecnosti potrebujete plynulosť nemeckého jazyka na účasť (a bývanie v EÚ)

Vzhľadom na uvedené aj tak stále veľmi preferujem bývanie v Nemecku a pripisujú vyššie náklady na bývanie vyššej kvalite života na bezpečnejšom a zaujímavejším (pre mňa) kontinente.

Steve Snyder,

Hádam to rozprúdi diskusiu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?