Bol Dzurindizmus v zneužívaní moci horší ako Mečiarizmus?

Autor: ľubomír drinka | 29.6.2017 o 10:35 | (upravené 29.6.2017 o 12:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  80x

Sľúbil som a tu je kauza triptych. Ukážka mediálnej hry na získanie moci stranami SDK a KDH pred voľbami v roku 1998.

Ako človek som túto kauzu sledoval len útržkovito a po knihe Bežec od Petra Tótha som myslel, že je jasné, kto je dobrý a kto zlý. V zásade som zo vnímal takto: Bol tu nejaký obraz, ktorý patril cirkvi a SIS pod vedením diabolského Lexu (pardon za výraz) vymyslela spravodajskú hru na zdiskreditovanie cirkvi s cieľom ovplyvniť preferencie KDH. Viac menej sa doteraz prezentuje, že sú tu stále nejakí Mečiarovi sudcovia, ktorý aj dve desaťročia po strate moci, sú jeho prívrženci a iba preto sa podarilo Lexovi vyšmyknúť z párov spravodlivosti.

Ibaže po prečítaní knihy Nebo, Peklo, Politika ak niektorí chodili po pár stránkach Vlastnou hlavou na cigaretu, tak tu máte pocit zrady, potupy a čo všetko je potom o Lexovi vlastne pravda.?!

To ako presne to bolo sa zrejme nikdy nedozvieme, čo sa jednotlivým aktérom hnalo hlavou, ale jedno je isté, kauza sa nielenže takto neodohrala, ale bola zneužitá na politickú súťaž a po zmene vlády na očierňovanie súdnictva. Zjavne tak Dzurinda, Lipšic, Žitňanská doteraz ospravedlňujú  protidemokratické zásahy do súdneho stavu aby politici mali čoraz viac moci o tom, komu vôbec dovolia stať sa sudcom. Lebo Mečiar.

fakty:

  • V roku 1994 na objednávku Mon. Mgr. Jozefa Hrtúsa riaditeľa biskupského úradu v Banskej Bystrici nebola zhotovená kópia, ale falzifikát obrazu Klaňania sa troch kráľov.(všeobecne trojdielny obraz- Triptych)
  • Falzifikát sa odlišuje tým, že sa kopírujú aj chyby a kazy a obraz má identický rám. Kópia musí byť jasne označená nápisom kópia.
  • V rokoch 1990-1994 sa vyviezlo okolo 5-tisíc umeleckých predmetov, KAŽDÝ ROK! 80 % z cirkevných objektov.
  • Švajčiarsky kupca neexistoval, kto ho vytvoril je interpretácia jednej alebo druhej strany.
  • Dokumentácia na zaradenie do zoznamu národných kultúrnych pamiatok bola už  v roku 1946-1947. Vyhlásený za ňu však bol až v roku 2001. Zrejme pre nástup komunizmu.
  • Lexa bol súdom zbavený obvinenia a bolo mu vyplatené odškodné.
  • Na takéto diela veľkej hodnoty, podľa kanonického práva nielenže musí byť vyhotovený posudok, ale aj predaj musí byť schválený svätou stolicou
  • Aby SIS/štát mohli vrátiť dielo musela by o to cirkev požiadať

Čiže zástupca cirkvi  dal vyhotoviť falzifikát, nedal urobiť posudok a nikomu nepovie, že ho ide predávať. Obraz síce nie je kultúrna pamiatka na papieri, ale je jasné, že ňou je, čo sa potvrdí v roku 2001. Akciu SIS prakticky nikto nekritizoval až niekomu napadlo, že sa dá použiť proti Mečiarovi. Otázka je však prečo?

Zoberme si rok 2006. SMER zostavil vládu s HZDS a SNS. A čo bol vtedy SMER? Róbert Fico bol členom SDĽ a urazený založil novú stranu a nakoniec všetky jej štruktúry pohltil. Netvárme sa, že Dzurinda si nerobil prieskumy. Voľby dopadli tak, že HZDS(43) plus SDĽ(23) plus SNS(14) by malo spolu 80 hlasov, čiže by kľudne mohli zložiť vládu. Však zoberme si stranu KDH, ktorá sa odkazovala na Tisa pod značkou SDK mala byť vo vláde spolu s bývalými komunistami v SDĽ. Prakticky vnuci tých, čo počas vojny boli proti sebe, intrigovali na život a smrť, ktorý sa navzájom zatvárali do väzenia. Ktorá vláda je pravdepodobnejšia?

Dzurinda a J. Čarnogurský hrali o všetko. Jednak sa musí vytvoriť dojem, že HZDS je samotný diabol aby nikto s nimi ani nepomyslel na koalíciu a jednak sa musia nejak zlepiť dve strany KDH a SDĽ, dva absolútne protipóly, spoločným nepriateľom.

SIS je vďačným cieľom. Je krátko po prevrate a všetci si ju spájajú s ŠTB. Určite si kladiete otázku, prečo sa nepriznali po voľbách? To som pochopil na politike Merkelovej. Politik síce vie ako je to, ale ako to má povedať svojím voličom. Jednak priznať omyl a jednak nestratiť preferencie, keďže niekoľko rokov hlásal presný opak? Priznanie chyby trvá tak dlho ako obrat ťažiarskej lode v seriáli Červený trpaslík. Všimnite si, že každý politik, ktorý sa k niečomu priznal, naposledy Počiatek, v politike skončí.  Ak sa aj prizná, tak veľmi neochotne alebo prípadne to ospravedlňuje vtedajšou spoločenskou objednávkou. Chceli sme byť v nejakom spolku, tak sme museli. No a každý politik chce vyhrať ďalšie voľby, a to má priznať čoho sa dopustil?

No a keďže politici sú herci, tak musia si napísať scenár, vytvoriť kulisy a použiť inštitúcie ako komparz. A Dzurinda túto hru dohral do konca, keď na znak víťazstva nad zlom mečiarizmu, obraz cirkvi pompézne vrátil a aj sa ospravedlnil za konanie SIS a nechal stíhať Lexu po súdoch. A za túto jeho hru sme zaplatili našimi daňami odškodné Lexovi. 

O slovenskej politickej scéne platí Machiaveliho definícia-parafráza, že je to miesto, kde jeden muž vytrie podlahu s druhým mužom aby sa dostal na jeho miesto a na to sa smú použiť všetky prostriedky.

No a teraz si prečítajte originál článku Denník sme. 

Nie je mi známe, že by Mečiar používal súdnictvo ako kulisu na stíhanie svojich politických oponentov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?