reklama

K filmu únos, všetko to môže byť úplne inak

Celý príbeh nedáva zmysel. Článok vychádza z niekoľkých kníh s cieľom odhaliť Remíášovho vraha. Poznáte také filmy kde sa hlavná postava snaží v mysli vytvoriť všetky možné konštrukcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Keď začnete rozoberať celý príbeh musíte si všimnúť, že aj vo filme zámerne chýbajú niektoré podstatné detaily. Kde je napríklad Kočner? Každý vyšetrovateľ hľadá dve veci motív a príležitosť. Mal ho Mečiar?

Problém je v tom, že verzia ktorá bola v kine je priveľmi rozprávková. Už názov únos je zavádzajúci, lebo únos je vtedy, keď niekto požaduje výkupné. (únos vydieračský trestný zákon)

Scéna, kde hovorí predseda prezidentovi, že ty vieš že, peniaze sa nedajú zohnať, môžeš ich len zarobiť alebo ukradnúť. Dôvod, prečo mu to pripomína, film iba naznačuje v úvodnej scéne, kde sa mladý Kováč usmieva spolu s chlapcami a dievčatami na diskotéke. Kauza Technopol sa naozaj stala. Ona sa totiž stala ešte pred vznikom Slovenska a otázka je, či sa Kováč nepustil do zbierania podpisov za svoju kandidatúru na prezidenta s tým, že bude mať právo milosti alebo bude mať páku na Mečiara, že mu napríklad nevymenuje chalaniska, keď nedá polícia s vyšetrovaním pokoj.
Remiáš bol údajne prepustený z polície pre kontakty s albánskou mafiou.
Viem, že čo si teraz myslíte, ale Peter Tóth v knihe Bežec nerád, ale predsa nadhadzuje v jednom odseku aj túto možnosť a v rozhovore pre Pravdu uvádza, že dôvodom odchodu v ten osudný večer nebol kontakt s Fegyveresom ako to bolo vo filme, ale preto, že si našiel odkaz od Jimmyho(džimiho) známeho albánskeho mafiána. Uvedomte si, že Remiáš je nezamestnaný a vlastní auto BMW s plynovým pohonom, a to sú ranné 90. roky kedy ešte niektorí čakajú na vytúženú favoritku. Mimochodom rovnaké vozidlo má aj tajná služba. A možno práve toto auto sa mu stalo osudným, keďže sa mu nepodarilo počas požiaru v aute rozbiť predné sklo a aj dvere boli opreté o plot. Sme uvádza, že Remiáš po odchode z polície podnikal a má SME nejaký živnostenský list alebo niečo?
O albánskej mafii sa píše, keď začala vojna v bývalej Juhoslávií spolufinancovali Albánsku armádu na území Macedónska a Kosova, respektíve všade kde žili etnickí Albánci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

P. Tóth v rozhovore nadhadzuje možnosť na základe predchádzajúceho pokusu o únos Remiáša Nitrianskym podsvetím: zmocnite sa ho aj násilím a prinúťte ho, aby vycestoval za Fegyveresom do zahraničia a presvedčil ho na zmenu výpovede. Do toho nijak nezapadá, nástražný výbušný systém. Prečo by si únos tak komplikovali? Mohli ho kedykoľvek čapnúť, keď doň nasadal.

Tóth nijak nevysvetlil ako by mala nitrianska mafia súvisieť so SIS. Ten pokus môže súvisieť s tým, že Remiáš podľa Ministerstva vnútra: podľa dostupných informácii živil vymáhaním dlhov od firiem a pohyboval v kruhoch slovenských a zahraničných obchodníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to klasický problém človeka s vyhodnocovaním kauzálnosti a táto neschopnosť Tótha a zaslepenosť voči Mečiarovi, môže viesť k neobjasneniu vraždy Remiáša, lebo Peter Tóth je pararelná tajná služba a Serbinova obžaloba je založená iba na informáciách z paralelnej tajnej služby. A napríklad podozrivý Roháč nespolupracoval len so SIS, ale aj s Cibuľom zakladateľom paralelnej tajnej služby.

Sám Tóth priznáva, že obvinenie Lexu bolo vykonštruované Karolom Szatmárim. Karol Szatmári tvrdil, že sa to dozvedel od Oláha v roku 1998, ibaže Oláh už vtedy ako sa neskôr zistilo, nežil. Zaškrtil ho Černák s pomocou Szatmáriho v roku 1997. Podľa jeho manželky bol na neho vyvíjaný psychický nátlak aby svedčil proti Lexovi. Otázka je či to bola len vyšetrovateľova osobná snaha alebo konal na príkaz Jaroslava Ivora či nebodaj Dzurindu. Možno aj preto bol Peter Tóth vyhodený z tajnej služby, lebo by sa mohol dostať k informáciám ako to naozaj bolo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priame zadanie vraždy nie je Svěchotov štýl a naviac je to vzdelaný človek, absolvent Komenského univerzity. To sme videli neskôr na tom ako sa mafiáni sťažovali, že Svěchota intrigami urobil medzi nimi rozbroje a tí sa začali navzájom vraždiť, a to ste videli aj vo filme, keď Efendiho telefonátom vylákali pred hotel a tam je pokropený spŕškou.

Dnes to robí legálne Kaliňák cez Lipšicovu dohodu a vine treste, ale je to podobné, rozdeliť paranoidných mafiánov medzi sebou s tým rozdielom, že sa mafiáni navzájom nestrieľajú, ale posielajú do basy. Čím je človek starší a má niečo načítané aj o iných tajných službách, tým viac chápe prečo sa takto riešilo a dokonca kde mohli vziať nápad so zavlečením. Povedzme, že zavriete ľudí z takejto mafie a zajtra si dovezú ďalších 50 veteránov z vojny a takto poznáte mená tváre a viete za kým ísť, koniec koncov sa Efendi vo filme k tomu prizná.
Teraz prejdime k realite. Mečiar má záujem aby Oskar Fegyveres zmenil výpoveď a čo by tým dosiahol keby si objednal vraždu spojky Remiáša? Iba to, že by Fegyveres ušiel ešte ďalej, čo sa aj reálne neskôr stalo. Po prepustení Remiáša z polície kvôli údajným prepojeniam na albánsku mafiu sa obidvaja snažia ako kamaráti vstúpiť do SIS(Fegyveres v markize). Remiáš je odmietnutý, ale Fegyveres je prijatý, lebo má frajerku, ktorej otec tam pracuje. Svěchota nemusí byť žiadny Columbo, pozrie do spisu a vidí prečo nebol prijatý a navyše má informácie od sledovačky, že sa v takomto prostredí Remiáš pohybuje a domyslí si, že peniaze nosí Fegyveresovi z tohto prostredia, o peniazoch z dedičstva známych od prezidenta nevie. Mohol rozohrať hru niečo nakecám Albáncom, tí prestanú spolupracovať s Remiášom, a tým pádom Fegyveres nebude mať peniaze a príde sa dohodnúť o zmene výpovede. Predsa len, Fegyveres je kolegov zať. Ibaže večer si nájde Remiáš správu na odkazovači od Jimmyho, tiež zaujímavé väčšina nemala ešte ani pevnú linku, a v aute vzplanie oheň, Remiášovi sa nepodarí rozbiť predné okno aj dvere sú zablokované o plot, čo sledujú ako príslušníci SIS, tak vraj aj Tibor Pápay. Podľa výpoveďe taxikára, ktorý poznal Remiáša videl, ako sa jeden muž snaží Remiáša vytiahnuť von, a pritom mykal dverami. No nedokázal ich otvoriť. Tu však vstupuje do príbehu odkladanie vyšetrovania. Ak by to bola náhoda, prečo bola správa expertízy zdržovaná? Ale je možné, že ten nástražný systém je tak dômyselný, niektoré výbušniny nezanechávajú stopy, že na to príde až na tretí pokus expert Tibor Šnida. K tejto verzii treba podotknúť, že v prípade zavlečenia Kováča ml. je sledovačka odvolaná, ale v prípade Remiáša nie. Rovnako však mohol rozohrať tú istú hru aj Cibuľa a nechať Tótha v tom, že za vraždou je SIS. Nechám vyplašiť požiarom Remiáša v aute, ten na poslednú chvíľu unikne cez dvere a keďže je presvedčený, že za tým stojí Mečiar s Lexom, tak Peter Tóth napíše článok plný iskier a vášne, následkom čoho vláda padne. Tóthovi pomáha Kočner, ktorý stojí za všetkými prevratmi, čo on vtedy ešte nemôže vedieť. Markíza, Sasanka. K tejto verzii viac napomáha aj výpoveď-sťažnosť matky Remiáša, že Dzurinda používal tento prípad na vydieranie Mečiara aby hlasoval ako Dzurindovi bolo treba. Zoberte si aj falošnú opravnú amnestiu, ktorá nemala žiadny právny účinok, lebo Dzurinda nemal ako Mečiar poverenie na zastupovanie prezidenta. A iba prezident môže udeľovať milosti a amnestie. Čiže Cibuľa napíše vyšetrovací spis ako paralelná tajná služba a cez nastrčeného Pittnera(kniha Bežec), sa táto verzia dostáva na verejnosť. Takto sa zbavuje podozrenia. A preto je po voľbách odprataný aj prokurátor Michal Vaľo, diktátorským spôsobom, skrátením funkčného obdobia. Nasledujúci prokurátor Milan Hanzel zomrie zavalený stromom. Záhadne má zlomený akurát väz. Dzurinda má motív, príležitosť aj dokonalé alibi a na svojej strane médiá či zahraničie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novinárom sa oznámi ešte za Mečiara zhruba toto: "Remiáš sa pohyboval v prostredí ľudí s pochybnou povesťou a asi ako to už býva v takýchto prípadoch, na to doplatil." K tomu mi pasuje aj Mečiarov výraz, keď ho Remiášova matka vyfacká s kyticou, vie, že nejaký podiel viny na tom má, ale vie, že nemôže matke povedať celú pravdu. Jedno nesprávne pochopené slovo dokáže narobiť veľa nepríjemností.

Vážení novinári, pokiaľ chcete zistiť ako naozaj sa tá vec stala, mali by ste zresetovať celý príbeh a napísať ho na novo a upodozrievať aj jednu aj druhú stranu. A ja verím, že Peter Tóth s jeho povahou dokáže rozlíšiť, kto mu vtedy všetko klamal a Remiášovho vraha nájde.

Pozrite si, čo Peter Tóth hovorí o M. Kočnerovi.

 Záver filmu môže znieť stále rovnako, ale s dôrazom na niekto: Aby sa "niekto" udržal pri moci.

PS: mečiar síce teraz povedal, že o peniazoch od prezidenta vedeli, nepovedal však od kedy.

http://haber.blog.pravda.sk/2017/03/22/v-pripade-remiasa-neslo-o-vrazdu-hovori-svedok-hlbocan-co-je-v-tajnom-vysetrovacom-spise/

29. apríl 1996 – V Bratislave pri záhadnom výbuchu auta značky BMW na propán-butánový pohon zahynul Róbert Remiáš, ktorý bol spojkou korunného svedka Fegyveresa. Vyšetrovanie preukázalo, že príčinou výbuchu automobilu bolo asi 150 až 200 g výbušniny. Policajný vyšetrovateľ Vačok obvinil z vraždy Jozefa Roháča a Imricha Oláha. Z návodu na vraždu neskôr obvinili Ivana Lexu.

ľubomír drinka

ľubomír drinka

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Ak je niekto jediný kto môže, tak musí.Ak môžete, tak píšte. Zoznam autorových rubrík:  Právomeranie rýchlostiobjektívna zodpovednosťSPPMeranie hmotnostiSúkromnéNezaradenéštatistika nehodovosti

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu