Falošný vodičský preukaz

Autor: ľubomír drinka | 12.9.2014 o 14:00 | (upravené 17.3.2015 o 20:25) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  2084x

Okrem tých čo poslali návratnú obálku so Štefánikom do Bratislavy, každý vodič tým prešiel. Hodiny teórie, trenažér, cvičné jazdy, kurz prvej pomoci a nakoniec testy za účasti polície. A predsa tu môže byť cesta, ako z filmu. Možno úplne netrafím klinec po hlavičke, ale skúsim to.

Okrem potvrdenia o zadržaní vodičského preukazu, platného 15 dní, nie je možné si vybaviť dočasný náhradný vodičský preukaz. Aj to potvrdenie by sa dalo sfalšovať, preto by polícia vždy mala overovať či takýto doklad je v databáze.

Ďalším papierikom je Medzinárodný vodičský preukaz. Avšak, je tu zopár ale.
Medzinárodný vodičský preukaz neoprávňuje jeho držiteľa na vedenie motorových vozidiel v SR, ak bol vydaný v SR alebo ak bol vydaný v cudzine a jeho držiteľ má pobyt na území SR.

  • Na medzinárodný preukaz, treba vodičský preukaz
  • žiadateľ o medzinárodný vodičský preukaz predloží platný doklad totožnosti a platný vodičský preukaz, na základe čoho oddelenie dokladov preverí v evidenciách identifikačné údaje žiadateľa a jeho udelené vodičské oprávnenia,

Teda medzinárodný preukaz, je zbytočný, ak nemáte platný vodičský preukaz.

Ako získať vodičský preukaz? Tak ako heslo do sieťových služieb, cez odkaz stratil alebo zabudol heslo.

Na základe akých podkladov, vydáva polícia vodičský preukaz ak žiadateľ vyhlási, že vodičský preukaz stratil.

 

Ak občan SR žiada o vydanie VP z dôvodu straty alebo odcudzenia predchádzajúceho VP, ústne oznámi stratu alebo odcudzenie VP na oddelení dokladov okresného riaditeľstva PZ a zamestnanec oddelenia dokladov s ním spíše „ Oznámenie o strate, odcudzení, alebo poškodení dokladu“. V prípade, že žiadateľ učinil oznámenie o strate dokladov na inom útvare PZ, predloží „Potvrdenie o strate alebo odcudzení VP alebo MVP“.

 

 Ako postupuje polícia, ak žiadateľ nie je občanom EÚ respektíve ho polícia nenájde v medzinárodnej databáze? (aby sme sa rozumeli, stačí mu požiadať o náhradný vodičský preukaz alebo medzinárodný vodičský preukaz a predložiť len pas?)

 

V prípade straty alebo odcudzenia dokladov občana EÚ, ktorý nemá trvalý pobyt na území SR ale má evidovaný pobyt cudzinca, môže v prípade straty alebo odcudzenia VP požiadať oddelenie dokladov okresného riaditeľstva PZ v mieste evidovania pobytu o vydanie VP z dôvodu straty alebo odcudzenia predchádzajúceho VP. Je povinný predložiť svoj doklad totožnosti a potvrdenie o vydanom vodičskom preukaze ako sme Vám písali v správe z 02.06.2014. Pokiaľ je osoba evidovaná k pobytu v SR, v informačnom systéme MV SR sa nachádza. Pokiaľ sa tam nenachádza, ale spĺňa všetky podmienky na vydanie VP, do informačného systému sa zaeviduje na základe predloženého dokladu totožnosti. Medzinárodný vodičský preukaz sa vydáva len žiadateľovi, ktorý je držiteľom platného VP SR.

 

 

1. aké ochranné prvky má
A. informácia od štátu, ktorý vodičský preukaz vydal?
B. preklad tejto informácie do štátneho jazyka.


Forma predloženého potvrdenia z krajiny vydania zahraničného vodičského preukazu, ako aj ochranné prvky potvrdenia nie sú stanovené, musí však obsahovať informáciu, že žiadateľovi bol vydaný vodičský preukaz a boli mu udelené vodičské oprávnenia a musí byť z neho zrejmé ktorý orgán príslušné potvrdenie vydal. Osvedčený preklad do štátneho jazyka vykonáva úradný prekladateľ zapísaný do zoznamu tlmočníkov, znalcov a prekladateľov, ktorý vedie Ministerstvo spravodlivosti SR. Osvedčený preklad je opatrený znaleckou doložkou a pečiatkou prekladateľa so štátnym znakom.

K obnoveniu  preukazu vydaného v cudzine je potrebné(1)[i]

  • Pobyt na SR 185 dní
  • Predložiť informáciu od štátu alebo zastupiteľského úradu, s osvedčeným prekladom do slovenského jazyka, ktorý vodičský vydal, o tom
     

 

Sú ľudia, ktorí pendlujú po EÚ medzi jednotlivými štátmi takmer neustále, tak nemajú problém preukázať pobyt. Stačí si vyrobiť falošné potvrdenie v cudzom jazyku a potom si ho nechať úradne preložiť a  opečiatkovať. Predstavte si toho policajta. Príde mu človek mimo EÚ, dá mu tieto dokumenty. Okrem: „good day,“ si toho asi moc nepovedia. Ak je policajt veriaci, môže sa prekrižovať a vodičský preukaz vydať.


2. Má ten, kto schvaľuje žiadosť o vydanie náhradného vodičského preukazu
možnosť alebo povinnosť overiť, či také tlačivo v danej krajine existuje? Má
k dispozícii platný vzor?
3. Overuje sa dodatočne, či informácie, ktoré žiadateľ predložil, nie sú
falšované ?


Ak má orgán PZ podozrenie (2)[ii]že žiadateľ o výmenu vodičského preukazu vydaného v štáte EHS alebo v štáte dohovoru nespĺňa ustanovené podmienky, overí tieto skutočnosti na príslušnom orgáne štátu, ktorý vydal vodičský preukaz.


Chcel by som vidieť toho policajta, nielen slovenského, ako si overuje v moslimskej alebo v islamskej krajine, informácie uvedené na žiadosti alebo v potvrdení. Okrem toho, že majú problém s angličtinou, asi by nebolo ani na účty za telefonický rozhovor. Odpoveď na email trvá dlho a žiadateľ čaká. Tak dá razítko a ide sa ďalej. Ako vidieť už potom nikto nezisťuje, či nebol vydaný v rozpore so zákonom. Cudzinec sa môže dostať k vodičskému preukazu ľahšie ako Slovák.
 

 

 

[ii] (1)V prípade obnovenia vodičského preukazu vydaného v štáte, ktorý je signatárom dohovoru o cestnej premávke – Viedeň 1968 a dohovoru o cestnej premávke – Ženeva 1949( štát dohovoru) z dôvodu jej straty sa postupuje v zmysle § 105 . č 8.2009 zákona o cestnej premávke.

[ii] (2) V zmysle § 104 ods. 12 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?