Ako je to s príčinami nehodovosti. II. zavádzanie

Autor: ľubomír drinka | 27.7.2014 o 11:40 | (upravené 7.3.2015 o 14:01) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  836x

K príčinám nehodovosti som sa chcel viac rozpísať. Štatistika nehôd u chodcov s následkom smrti, bola detailná, a tak som očakával, že aj celková štatistika bude rovnako spracovaná. Ibaže po vyžiadaní informácií, som dostal odpoveď ktorú som nečakal. Polícia vlastní úžasnú aplikáciu, ktorá vytvára iba obmedzené zostavy Ak polícia naozaj úprimne a čestne, chce znížiť nehodovosť, pričom sa neustále odvoláva na túto štatistiku, ako dôvod na represiu a kupovanie drahých áut s radarmi, a s tým všetkým spojené, musí poznať skutočné príčiny.

Totiž pod pojmom nedovolená rýchlosť, podľa vyjadrenia polície patria všetky uvedené v cestnom zákone pod § 16.a to neprispôsobenie rýchlosti jazdy:

•             svojim schopnostiam

•             vlastnostiam vozidla a nákladu

•             poveternostným podmienkam

•             stavu a povahe vozovky

•             iným okolnostiam, ktoré možno predvídať

•             najvyššej dovolenej rýchlosti.

Tento posledný bod by ešte mal byť delený, podľa povolenej rýchlosti obec, mimo obce, diaľnica.

Polícia vyvíja veľké úsilie na meranie rýchlosti. Zaviedla objektívnu zodpovednosť a zvýšila pokuty. Súhlasím s názorom, ten, čo dodržuje rýchlosť nemá problém. Ale vzhľadom na pomer medzi prekročením dovolenej rýchlosti 4 ku 31 pri neprispôsobení svojim schopnostiam u štatistiky príčin úmrtia chodcov, či je zameriavanie sa výlučne na meranie rýchlosti správne?

Hlavná kategória sa nazýva nedovolená rýchlosť a médiá majú pocit, že sa týka, len prekročenia vysokej rýchlosti. Aby názov vystihoval, čo sa pod tým názvom skrýva, mala by sa tá kategória nazývať neprimeraná rýchlosť.

Prečo je to tak dôležité? Ak sa delia peniaze na jednotlivé ministerstvá, potrebuje každý úsek nejaké zdôvodnenie a vierohodný podklad. Avšak podľa tejto štatistiky sa z dôvodu poľadovice alebo zlej vybavenosti či kvality ciest, žiadna nehoda nestala.

Ak teda naozaj chceme znížiť nehodovosť, musí polícia verejnosti jasne povedať, kde vodiči a kde štát ako správca ciest urobili chyby. Koniec-koncov, ide o životy. Mimochodom potichu sa idú vymeniť zvodidlá v dĺžke 113 km takmer za 94mil eur.(krajnice a deliaci pás, čiže 4. A to je 207 € za jeden meter zvodidla)

V minulom článku som uviedol, že som našiel chyby v štatistike. Podľa polície duplicita s rôznymi hodnotami nie je chyba, pretože sú spracované štatistickou aplikáciou. Spočítavanie je v mojej kompetencii. Osobne si myslím, že niekto nenašiel položku, a tak ju duplicitne vytvoril, a potom zapisovali raz tam a raz tam.

Nešlo mi do hlavy prečo hodnoty nedávajú dokopy 100 % a prečo niektoré tabuľky v jednom roku sú a v druhom nie. Totiž, tá aplikácia vygeneruje iba prvých 10 hlavných príčin. Napríklad nesprávne predchádzanie a pôsobenie zvierat sa vyskytlo po 1 x. Ktovie, ako by to dopadlo, keby nehody z dôvodu prekročenia povolenej rýchlosti, mali vlastnú kategóriu? Možno by sa ani do prvej desiatky nedostali.

Myslím, že by bolo oveľa účinnejšie, keby polícia bola úprimná a neklamala, ako seba tak aj médiá. Radšej by mala  povedať, že nákup drahej techniky a vysoké pokuty sú  preto, že v prípade nehody z dôvodu vysokej rýchlosti, to znamená takmer istú smrť všetkých účastníkov nehody. Pri vysokej rýchlosti nepomôžu ani pásy, ani airbagy.

Vnútorné orgány s jemnými cievami sa odtrhnú a nastáva vnútorné krvácanie. A to žiadny chirurg na svete nedokáže operovať. Ani teraz, ani v budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?