Streľba do fanúšikov ako podporná akcia na prijatie zákona?

Autor: ľubomír drinka | 5.12.2013 o 15:15 | (upravené 1.2.2015 o 20:34) Karma článku: 12,14 | Prečítané:  753x

MINV potrebovalo cez ministerstvo školstva prijať zákon o organizovaní verejných športových podujatiach s čo najväčšími sankciami. Ibaže už dlhšie sa nič na štadiónoch nestalo a mohlo stať, že by zákon tak hladko neprešiel, alebo by mu neprešli tak vysoké pokuty. Na preferencie Smeru by to mohlo mať negatívny účinok. Spôsob  a okolnosti nasvedčujú tomu, že streľba gumovými (tzv. menej než smrtiacimi projektilmi) bola vykonaná s vedomím  MINV. Betónové šedivé múry, staré ploty, uvoľnené kamene a dav podobne oblečených ľudí v dostatočnej blízkosti policajtov, to pôsobí hrozivo samo osobe. Ak tomu pridáme správnu hudbu a druhej strane nedáme priestor na vyjadrenie, môže sa začať skvelé divadlo so streľbou do občanov Slovenskej republiky. Aká náhoda, že deň pred hlasovaním sa stane incident na športovom podujatí v poslednom ligovom kole?

Menej než smrtiace zbrane (Less-than-lethal , LTL) zbrane sa hodia proti potenciálne nebezpečným páchateľom, ktoré je nutné spoľahlivo vyradiť z činnosti, nesmrteľne zraniť, alebo za každú cenu paralyzovať. Na druhú stranu však nie je vylúčené, že zasiahnutý človek utrpí trvalé a ťažké zranenie alebo dokonca zomrie. Armadnenoviny.cz

K tomuto je nutné zdôrazniť, že účinok slabne zo zväčšovaním vzdialenosti.

Pri malej vzdialenosti majú dosť sily aby človeka zabili. Armadnenoviny.cz

Nebolo to prvýkrát, čo polícia použila gumové projektily proti občanom.

Bolo to na demonštrácii proti gorilám v marci 2012,

Policajný zbor Slovenskej republiky má k dispozícií gumové projektily S- ball.
Viac tu: http://www.jangaso.sk/news/odpovede-k-otaznikom/

V neposlednom rade je treba myslieť na infekciu spôsobenú zanesením vlákien šatstva do rany.

Pôvodné určenie gumových projektilov bolo iné. Mali byť nasadené do neprehľadných situácii, kde je potrebné najprv strieľať a potom zisťovať či daná osoba je útočník.Typicky prepadnutie banky. Kde slovenská polícia vzala, že sa smie použiť pri športových podujatiach?

Polícia streľbu na fanúšikov obhajuje brutálnym útokom zo strany divákov. "Ich agresivita sa vystupňovala tak, že do policajtov hádzali betónové časti stavebného materiálu, fľaše a rôznu pyrotechniku a taktiež kovové tyče, ktoré vytrhali z oplotenia areálu futbalového štadióna,

Z videa evidentne vyplýva, že k  žiadnemu bezprostrednému nebezpečenstvu nedošlo. Polícia v počte 24 -28 ťažkoodencov na videu postáva akoby sa nič nedialo. Vedľa nich nerušene postáva priaznivec hosťujúceho mužstva. Počas streľby nerušene vychádza ďalší priaznivec a berie si svoj spadnutý šál a vracia sa späť. Hádam toto nechce MINV hodnotiť ako nutnú obranu, alebo krajnú núdzu.

Navyše medzi plotom je len malý cca 1,5 metra široký chodníček a potom malá trávnatá plocha, kde sa fanúškovia podľa prvých sekúnd na videu zdržujú. Na takú malú vzdialenosť ho mohol aj zabiť. Guľka nešla vybrať, fanúšika museli operovať.

Ak si pozrieme video, tak je evidentné, že polícia nepovedala celú pravdu a úmyselne klamala. Na záberoch z videa sa v porovnaní s fotkami po skončení zápasu nenachádza ani odtrhnuté zábradlie ani prenosná toaleta.

Týmito jednoduchým dôkazmi sú slová hovorkyne úplne vyvrátené

Polícia si účelovo zamenila časový sled udalostí aby z toho vyšla v peknom svetle. Ich vlastné video by ich možno usvedčilo, neukázali napriek tomu, že to garantovali.

Zákon o Policajnom zbore - Zákon č. 171/1993 Z. z. - úplné znenie

§ 61a
Použitie špeciálneho streliva

a) gugumové projektily
1. v nutnej obrane25) alebo v krajnej núdzi, 26) ak nie sú podmienky na použitie zbrane, na zaistenie bezpečnosti inej osoby alebo vlastnej osoby, ak vyzvaná osoba neupustí od útoku,

2. ak nemožno inak prekonať odpor smerujúci k zmareniu služobného zákroku,

 

úplne evidentne bol porušený zákon o PZ ani jedno ustanovenie nie je možné použiť.

 

Čím vlastne argumentovali “Zo strany polície boli po opakovaných, márnych výzvach k fanúšikom hostí použité donucovacie prostriedky. Nakoľko sa ich správanie ani napriek použitiu miernejších donucovacích prostriedkov neupokojilo, polícia použila niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže napriek všetkému útok naďalej trval, polícia použila voči útočiacim fanúšikom strelnú zbraň, pričom jeden z nich bol zasiahnutý gumeným projektilom,”.

Čiže polícia sa odvoláva na tieto ustanovenia zákona o PZ

§ 61
Použitie zbrane

(1) Policajt je oprávnený použiť zbraň iba

g) aby odvrátil nebezpečný útok, ktorý ohrozuje strážený objekt alebo miesto, kde je vstup zakázaný, po márnej výzve, aby sa upustilo od útoku,

(3) Pred použitím zbrane je policajt povinný vyzvať osobu, proti ktorej zakročuje, aby upustila od protiprávneho konania, s výstrahou, že bude použitá zbraň. Pred použitím strelnej zbrane je policajt povinný použiť tiež varovný výstrel. Od výstrahy a varovného výstrelu do vzduchu môže policajt upustiť len v prípade, keď je sám napadnutý alebo ak je ohrozený život alebo zdravie inej osoby alebo vec neznesie odklad.

Písmeno g) sa na toto nemôže vzťahovať, pretože vstup je povolený zakúpením vstupenky.

Jediné čo dodržali je § 66. Na videu je vidieť ako trochu „silnejší“ policajt dáva pokyny ďalšiemu s brokovnicou koho má trafiť.

§ 66

Služobné zákroky a použitie donucovacích prostriedkov pod jednotným velením


(1) Ak zakročujú policajti pod jednotným velením, rozhoduje o použití donucovacích prostriedkov za podmienok uvedených v tomto zákone veliteľ zakročujúcej jednotky. O použití donucovacích prostriedkov môže na mieste zákroku rozhodnúť aj nadriadený tohto veliteľa. Rozhodnutie veliteľa zakročujúcej jednotky alebo jeho nadriadeného o použití donucovacích prostriedkov musí byť uchované na zvukovom alebo písomnom zázname.

Navyše pani hovorkyňa mylne informovala o jednom zasiahnutom fanúšikovi v skutočnosti boli zasiahnutí dvaja.

Viac hodnoverné mi prišlo vyjadrenie jedného fanúšika:

Potom, čo policajti nechceli pustiť skupinu Trnavčanov von do bufetu, sa strhol menší konflikt a policajti mali okamžite nabehnúť s obuškami a biť cez plot fanúšikov. “Žiadne varovania neboli. Potom použili slzný plyn a nakoniec si doniesli tie brokovnice. Taktiež neboli žiadne výstrely do vzduchu,” povedal pre portál BBonline.sk fanúšik Spartaka Trnava.

Za poriadok na štadióne zodpovedá usporiadateľ a polícia má dohliadať iba na príchod a odchod fanúšikov. Streľbou evidentne prekročili svoju právomoc. Ak by polícia nebola prítomná, žiaden konflikt by nenastal.A to nehovorím o tom či môže polícia obmedzovať človeka vo fyziologických potrebách.?!

Ak sa chce ministerstvo vyviniť z možného prepojenia oboch udalostí, musí inšpekčná služba ministerstva zakročiť proti vedúcemu zásahu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?