reklama

Meranie rýchlosti a alkoholu v ČR

Každý radar, který Policie ČR, vojenská policie nebo obecní police používá k měření rychlosti vozidel, musí odpovídat zákonu č. 505/1990 Sb., o metrologii, a jeho prováděcím vyhláškám. Radary musí mít platné typové schválení a každý jednotlivý kus musí být pravidelně kalibrován. Radary jsou v ČR schvalovány s jednotnou odchylkou ±3 km/h, pokud je zjištěná rychlost do 100 km/h, respektive ±3 procenta při rychlostech nad 100 km/h. Tato odchylka není promítnuta do zobrazené rychlosti na radaru, zohlednit ji musí sám policista nebo strážník. Teoreticky může u řádně fungujících radarů nastat situace, že vozidlu, které objektivně jede rychlostí 50 km/h, ukáže jeden radar rychlost 47 km/h a jiný 53 km/h. Překročení rychlosti 50 km/h lze tedy považovat za spolehlivě prokázané až tehdy, zobrazí-li se na radaru rychlost 54 km/h a vyšší. Tyto informace byly ověřeny na Českém metrologickém institutu. JUDr. Jan Kněžínek

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ministerstvo dopravy odbor agend řidičů Celá problematika je veľmi pekne zhrnutá tu
tolerance rychlosti

Metodická pomůcka k aplikací zákona č. 411/2005 Sb., a zákona 226/2006 Sb.

Problematické jsou nízké hladiny alkoholu naměřené dechovým analyzátorem (nutno trvat na tom, aby dechová zkouška byla provedena podle návodu k použití přístroje opakovaně v intervalu minimálně 15 minut), kdy řidič buď požití alkoholu popírá, případně uvádí požití alkoholu v takové době, kdy je zcela reálný předpoklad, že naměřeným množstvím alkoholu již není řidič ovlivněn. Jedná se zejména o případy, kdy byla naměřena hladina alkoholu nižší než 0,2 promile.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokud bude dechovým analyzátorem naměřena (podle návodu k použití opakovaně) hladina alkoholu nižší než 0,2 promile a řidič nepřizná požití alkoholu před jízdou nebo v jejím průběhu, a tedy neexistuje jiný důkaz, je třeba vzít v úvahu stanovisko Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc, ze kterého vyplývá, že za objektivně stanovenou koncentraci etylalkoholu v krvi lze považovat pouze výsledek zjištěný metodou plynové chromatografie za současné kontroly další nezávislou laboratorní metodou, kterou je nejčastěji Widmarkova zkouška.

Provedení pouze Widmarkovy zkoušky, popřípadě jiné pro ethanol nespecifické metody, je naprosto nedostačující proto, že ve výsledku této metody jsou zahrnuty koncentrace všech těkavých redukujících látek, tedy i jiných než ethanol (např. methylalkohol, aceton apod.). Výsledek získaný Widmarkovou metodou tedy není koncentrací ethylalkoholu, ale koncentrací sumy všech těkavých látek, přítomných ve vyšetřovaném vzorku. Widmarkova zkouška je tedy pro ethylalkohol nespecifická a může být použita pouze jako metoda kontrolní. Naproti tomu metodou plynové chromatografie je koncentrace ethylalkoholu stanovena specificky, přičemž ostatní těkavé látky jsou stanoveny separátně.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z odborného hlediska je tedy pro hladinu ethylalkoholu v krvi platný pouze výsledek zjištěný metodou plynové chromatografie. Za průkaznou pro požití alkoholu se považuje hladina alkoholu v krvi vyšší než 0,20 g/kg. Do této hodnoty je zahrnuta laboratorní chyba použité metody a tzv. bezpečnostní faktor. Naměřenou hladinu alkoholu nižší než 0,2 g/kg je možno považovat za fysiologickou. Při naměření takovéto hodnoty, pokud nebude k dispozici jiný důkaz o požití alkoholu před jízdou nebo během jízdy, nelze uplatňovat vůči vyšetřované osobě odpovědnost za přestupek a správní orgán je podle § 66 odst. 3 písm. a) zákona č. 200/1990 Sb. oprávněn věc odložit.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

celý metodika je http://blog.sme.sk/blog/25199/331792

Doplnenie k minulým blogom iné typy merania

http://www.unms.sk/?nove-schvalene-meradla-pre-policiu-sr-lidar-y

Tento funguje na základe dopplerovho effektu. Radary ale majú malý dosah 60 metrov.

Základné technické parametre radarov Ramer-7, AD9 a Ramer 10:

  • Technické parametry
    Vysílací kmitočet:34,3 GHz, 34,0 GHz
    Vysílací výkon:2 ± 1mW
    Šířka svazku antény:5o
    Úroveň postranních smyček:min. -20 dB
    Odklon osy svazku antény od směru jízdy měřených vozidel:22o
    Způsob měření podle typu zástavby:
    1. s radaremz místa i za jízdy příjezd, odjezd, oba směry
    2.bez radaruměření rychlostii sledovaného vozidla (jpouze za jízdy a jen u typu RAMER10 C)
    Maximální vzdálenost měřeného objektu:60 m (4 jízdní pruhy)
    Přesnost měření rychlosti:
    do 100 km.h-1± 3 km.h-1
    nad 100 km.h-1± 3 %
    Volba dosahu měření:60 m, 30 m, 20 m
  • http://www.rametchm.cz/index.php?typ=RMA&showid=93

Na presnosť merania má vplyv viacero faktorov. Najpodstatnejšie z nich sú:

  • Správne nastavenie odklonu osi antény od smeru jazdy vozidiel: Ak je uhol menší ako 22° je zmeraná rýchlosť vyššia ako skutočná a naopak

  • Spôsob jazdy meraného vozidla: Ak dôjde v meracej zóne k takým zmenám, ktoré majú za následok zmenu meranej rýchlosti o viac ako 2km/h je meranie radarom anulované. Takúto situáciu možno dosiahnuť krátkym ale intenzívnym pribrzdením v meracej zóne, alebo rýchlou zmenou jazdného pruhu počas merania.

  • Meranie mobilným radarom: Rýchlosť vozidla s radarom musí byť konštantná 1 sekundu pred meraním, počas merania a 1 sekundu po meraní. Ak je rozdiel rýchlostí v dvoch po sebe nasledujúcich úsekoch väčší ako 1km/h zariadenie meranie neumožní resp. už vykonané meranie anuluje.

  • http://www.antiradar-kosice.sk/

  • Polcam PC 2006


    Mobilné úsekové meranie - POLCAM

    Zariadenie Polcam polskej výroby slúži na meranie rýchlosti ako aj dokumentáciu iných priestupkov. V základe je meranie rýchlosti možné len počas jazdy. Systém je ale možné doplniť aj o radarové hlavy s pomocou ktorých sa dá merať rýchlosť aj z pevného stanoviska. Polcam je možné namontovať do automobilov aj na motorky. Verzia pre automobil obsahuje 2 kamery a teda operátor môže merať rýchlosť vozidlám idúcich pred policajným automobilom ako aj za ním. Verzia pre motorky má len jednu kameru vpredu.

    Kamery majú 26 násobný optický a 12 násobný digitálny zoom a rozlíženie 720x576. Kamery majú vysokú cislivosť a je možné prepnúť ich do IR režimu pre bezproblémovú funkciu v noci. Výrobca udáva rozpoznateľnosť evidenčých čísel na cca 150m. Farebný LCD monitor operátora má uhlopriečku 7" a rozlíženie 1Megapixel. Zariadenie je certifikované do rýchlosti 300km/h.

    Zariadenie ako také nie je možné detekovať ani zarušiť pretože sa vlastne jedná mobilný VASCAR. Niektoré zariadenia toto obchádzajú snahou o detekovanie vysielačiek vo vozidlách s týmto zariadením. Rýchlosť policajného vozidla získava zariadenie so snímača vlastnej rýchlosti. Meranie spúšta obsluha manuálne a ukončenie merania môže byť ručné alebo automatické pričom meraný úsek je možné nastaviť v rozsahu 100m až 9999,9m. Na základe prejdenej dráhy a času vypočíta Polcam priemernú rýchlosť vozidla. Dôkazným prostriedkom je videosekvencia z celého priebehu merania. Na nej sú zobrazené údaje o čase, vlastnej rýchlosti, odpočítaná dráha a čas, počte impulzov, údaje GPS. Druhou varianou je použitie prvého a posledného snímku záznamu. V tomto prípade platí že merané vozdilo na poslednom snímku musí byť rovnako veľké alebo menšie ako na prvom [ak ide policajné vozidlo za meraným -- a naopak].

ľubomír drinka

ľubomír drinka

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Ak je niekto jediný kto môže, tak musí.Ak môžete, tak píšte. Zoznam autorových rubrík:  Právomeranie rýchlostiobjektívna zodpovednosťSPPMeranie hmotnostiSúkromnéNezaradenéštatistika nehodovosti

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu