O nepresnosti merania rýchlosti aj o meraní alkoholu.

Autor: ľubomír drinka | 6.6.2013 o 21:32 | (upravené 24.5.2015 o 11:25) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  2645x

Postupom času prichádzam na to, čo to vlastne tá drahá mašina je. Je to vylepšený diaľkový ovládač k TV.

[content type="oldblog"]

[content type="oldblog"]

Lúč sa po odrazení rozptýli všetkými smermi, niektorý z odrazených lúčov príde k snímaču skorej  a niektorý neskorej. Druhá vec je, že meranie nemôže byť neustále. Pri neustálom meraní by prichádzalo k výraznému skresľovaniu, prístroj by nevedel vyhodnotiť prichádzajúce lúče, pretože nemajú identifikáciu(aj keď  teda si  porovnáva nábežnú hranu pulzu vyslaného a došlého pulzu(v dĺžke 5-100 ns)  vrátane toho, či sa vrátil v danom správnom časovom okne a pre istotu aj bránu detektor zavrie ). Limitná hodnota je 100000 pulzov za sek. alebo 33333 pulzov/300 ms.V LTI 20/20 je séria približne 125 pulzov/sek(eu verzia, 200 americká), z ktorých je urobený priemer. Keď sa 40-60 pulzov nevráti, alebo sú nezmysel, séria pulzov sa vylúči, Slovensko  používa americkú verziu viď certifikáty v poslednom blogu(200 Hz)

 

Počítame 125 pulzov/s tak max vzdialenosť, ktoré uletí svetlo za 1/125 sek, je asi  2400 km.  Max povolený dosah lúča je 750 m(resp 3 km, ale lti vie  zobraziť najviac 4-číslice teda 999,9 m,(3 km je schopné odraziť vysoko reflexný materiál napr. parabola svetlometov, čiže tam a späť 6 km) ).  Podľa patentu US5359404 1 - 10 ms medzi dvoma pulzami. za tú dobu prejde vozidlo 1,389 cm/ms.

c = 3x108 m/s

750 metrov x 2 (tam a späť) : rýchlosť svetla m/s t.j. 1500:300 000 000 =0,005 ms. z toho pohľadu nám vychádza 1 ms : 0,005 pulz/ms=200 pulzov. Aj keby to teda boli tri 3 km, ešte by nám vošlo 50 pulzov.

Teda dva za sebou nasledujúce lúče sa nemôžu stretnúť. Čiže ak sa lúč nemôže do nekonečna odrážať  tak odfiltruje naozaj všetko. okrem toho lti obsahuje "open and closing gate".

z Integrated still image, motion video and speed measurement system

patent 7,920,251

Data collected by the laser rangefinder's receiver is often inconsistent from one pulse to the next. Even though only a small sample of the total number of pulses may be needed to accurately determine an object's speed, there may be a significant latency in identifying pulses that, as a group, meet the selection criteria. Furthermore, current sampling processes in laser speed detection devices utilize a process that, when a selected number of pulses fails to meet the required quality or consistency parameters, that sample is ignored and another, unique set of pulses is analyzed. If multiple samples are rejected before a sampling of pulses can be used to determine the speed of the device, that determination can be significantly delayed

tiež hovorí, že často dochádza k vylúčeniu pulzov.

Uvedomil som si, že tie lúče, ktoré sa mali dostať po odraze priamo do zariadenia sa musia niekde stratiť .resp sú odrazené inam . To je ten reflection effekt, ktorý som minule popísal.  t.z.  že:

1. ak lúč nedopadá kolmo na odrazovú plochu, tak sa snímaču ani nemôže odraziť priamo k snímaču. Uhol odrazu sa rovná uhlu dopadu. To znamená, že nie všetky vyslané pulzy sa aj vrátia alebo sa vrátia po odraze. zo 180 stupňov sa vrátia len tie, alebo tá časť laserového kužeľa, ktorý zviera odhad 85-95 stupňov (. Ak sa väčšina z nich odrazí nesprávnym smerom a odrazia sa od ďalšieho objektu,  priemer sa posunie buď hore alebo dole(až 45 km/h). Vzhľadom  na charakteristiku uhol odrazu = uhlu dopadu, tak akákoľvek nerovnosť napr písmena na špz, mriežka chladiča a pod. ovplyvňujú presnosť merania. Na zväčšenie presnosti je laserový lúč širší beamwidth 2,5 - 3.5 mrad (0.2 degrees) t.j. na 100 metrov má lúč širku 30-35 cm.

 

2. ak idú vedľa seba dve vozidlá zariadenie najprv zosníme v 1/3 sek prvé vozidlo predbiehané vozidlo a v ďalšej 2/3 sekunde zosníme iné auto, ktoré ho predbieha alebo ide v protismere .slippage  efekt- naráta sa iná vzdialenosť. No napríklad to môže byť aj strom, alebo elektrický stĺp.

môže to byť aj počas  300 ms, ale zariadenie by malo vylúčiť také meranie.

3. pre uľahčenie na lti 20/20 je funkcia, ktorá zabezpečí, že zariadenie  vyberie zo záznamu najvyššiu  nameranú rýchlosť. koeficinet spoľahlivosti je 95 % . ak teda beriem 1/3 sek 1% tak v 33,33 sekúndách sa nachádza 5 meraní na okraji najväčšej dovolenej neistoty merania(+- 3 km/h) t.j. 6,67 sekúnd @ 4,2% pri 50 km/h= 7,41 sek a je 100 % istota, že pre Vás vyberie tú najhorší výsledok. A to už nie je šanca 50:50.

pri 160 km/h t.j. 2,5 % 13,34 sek.

To je voči vodičom nefér. A preto vždy musí byť odpočítaná chyba meradla a rozšírená neistota merania(najväčšia prípustná odchýlka merania) =  najväčšia dovolená chyba

A tom musí urobiť už policajná hliadka, pretože podľa priestupkového zákona,

obvinenie musí byť založené na jednoznačne preukázaných faktoch.

4. prípad motorkára.

Situácia sa komplikuje  ak je na ceste viac vozidiel. Kamera a laser nie sú synchronizované.

Kamera sníma a laser meria vzdialenosť a zameriavací kríž je skôr na ozdobu.

Do záberu sa môže dostať za 1/3 sek iné vozidlo ako laser zamierava, najmä vtedy ak idú vozidlá vedľa seba.

Na nasledujúcom obrázku je motorkár, ktorý dostal  pokutu za rýchlosť poštou. prvú zaplatil a dával si pozor aby rýchlosť už neprekročil. Na jeho prekvapenie dostal ďalšie dve pokuty. Vypýtal si záznamy a zistil, že sú z toho istého miesta. V tomto prípade však síce meral policajt, ale výsledok bol ten, že policajt meral auto vo vedľajšom pruhu. Zameriavací kríž však bol na motorke, tak pokutovaný bol motorkár.

Divíte sa ? Ako u nás, jeden policajt robí záznam a iný vyhodnocuje. Jeden číta, druhý zapisuje.

Tu sa dalo ešte na základe výpovede policajta urobiť nápravu. Po roku boli pokuty súdom zrušené.

 

http://i.thisis.co.uk/275581/article/images/3492472/2047432.jpg

 

Vzápätí  zrušili niektoré automatické stacionárne merače, pretože si uvedomili, že by tam mohlo byť oveľa viac takých prípadov bez možnosti nápravy.

http://www.thisisbristol.co.uk/Biker-cleared-Portway-speeding/story-11261732-detail/story.html#axzz2VSXJRitB

takisto chcem upozorniť že zameriavací kríž musí byť na meranom objekte.

V Michalovciach išiel vodič 55 km/h  a namerali mu 131 km/h.

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/amateri-policajti-maju-problemy-radarmi.html


 

SMD miniaturní světelná závoraSMD miniaturní světelná závora

35 KČ

na podobnom snímači je založené LTI 20/20.

Lti je presne toto silikon avalanche diode.

http://www.photonicsonline.com/doc/25-element-silicon-avalanche-photodiode-0001

silicon avalanche photodiode


 

citácia z manuálu  LTI 20/20 truecam výrobca telegraphic LTI TruCAM User's Manual U.K. Version

laserové senzory
TruCAM má tri objektívy na prednom paneli. Menšia šošovka je objektív fotoaparátu. Horná šošovka vysiela infračervené laserové signály. Spodná šošovka prijíma signály späť od cieľa a dodáva informácie o signáli do vnútorných obvodov zariadenia.
Vnútorný obvod sa skladá zo laserového senzora vzdialenosti, časovanie, analýzy, výpočty a zobrazenie. TruCAM určuje vzdialenosť prostredníctvom senzora laserovej vzdialenosti, meraním času letu krátkych pulzov infračerveného svetla.

Computer:  AT32AP7000; 147.45 MHz

Laser Core:  LPC2136; 40 MHz, 20 PPM

 

 

senzor vzdialenosti.Takto vyzerá merač vzdialenosti, ale nie je z LTI 20/20. Paradoxne oveľa presnejší

 

Pre určitých ľudí, nemyxlím si, že zariadenie je schopné dodávať čiastočné vzdialenosti, po každom pulze a už vôbec nie schopné vypočítať čiastočné rýchlosti po každom pulze.

Treba si uvedomiť , že výsledok je priemerná nameraná vzdialenosť. Je to síce neuveriteľné, kedže za 300 ms prejde vozidlo aj 4,63 metra pri 50km/h, ale je to tak. Je to modul, a podľa mňa vypočíta priemernú vzdialenosť a z tej na konci cyklu vypočíta z dvoch  priemerných vzialeností rýchlosť. Aj keď sa miestami v patente tvrdí, že sa počíta s každeho páru a z tých sa vypočíta priemer.

špecikácia napr.TruSense S-100 Laser range sensor  Data output rate <1 to 6Hz od tej istej firmy 1-6 hz t.j. 1-6 impulzov(informácii za sek)resp.TruSense S-200 Series <1 to 8Hz(ten má aj presnosť(15 cm) long-range mode) rovnakú ako LTI 20/20.

autor tam  píše aj takéto úvahy, ale to neznamená, že to LTI tak počíta.

the speed is computed from multiple such pairs of measurements.

One method is to simply average the speeds obtained from multiple measurement pairs over a selected time or distance-change range

However, a highly preferred form of the computation utilizes a least-squares algorithm.

The least-squares algorithm as used to compute the speed is as follows:

 

(S=speed) 2S=c * [{n * Σ(x.sub.i * Y.sub.i)-Σx.sub.i * ΣY.sub.i } Σx.sub.i }], 

n = veľkosť vzorky (# laserových párov impulzov);


x.sub.i =ušlý čas medzi dvoma pármi pulzov;

y.sub.i = čas letu pre i-tý impulz;= T2-T1

Σ = súčet cez všetky i;

c = rýchlosť svetla.

d= Rozsah (vzdialenosť k cieľu) meranie je jednoducho odvodený od súčtu časov letu počas zvolenej doby merania:

d = c / 2 * [Σy.sub.i] / n

 

With this algorithm, the calculated range to the target is the range at the midpoint of the measurement period.

preložené s týmto algoritmom je vypočítaná vzdialenosť k cieľu je vzdialenosťou v stredovom bode meranej doby.

http://www.google.com/patents/US5359404

 

zase manuál

TruCAM má široké spektrum citlivosti a môžu pracovať ako s reflexnou a nereflexnou odrazovou plochou cieľov. Maximálna vzdialenosť merania sa mení s cieľom a podmienok prostredia. Verzia vyrobená vo Veľkej Británii má maximálny dosah 750 metrov.
Laserová dióda vyžaruje svetlo v infračervenej časti elektromagnetického spektra. Infračervené svetlo je
neviditeľné pre ľudské oko a nemôže byť rozptýlením vodiča alebo prevádzkovateľa.

na str 14. je aj to, že lti má detekciu antiradaru, ale môže si to zameniť aj so silným zdrojom xenónového svetla a vyhodnotiť to ako detekciu antiradaru.

na str. 2. je napísané, že aj po krátkom vystavení  priamym slnečným lúčom sa môže senzor permanentne zničiť.

Prístroj sa smie používať od -10°C do +60°C.

 


Teda k svetelnej závore za cca 1,5 euro pridáme prevodník, šošovky, RS 232, obrazovku, linuxový systém a hľa máme špičkové zariadenie. za .5000 euro

Na základe skúseností môžem tvrdiť, že policajtov málo kedy uvidíte merať v neprehľadnej zákrute alebo v úseku ktorý je kratší ako 75 m (aj to má vynimku najmä v noci). Minimálna vzdialenosť je  15 m(lti).takže ak na diaľnici obiehate kamión tak mobilný radar idúci pred ním vás nemôže okamžite zamerať musí vás chvíľu sledovať. väčšinou škoda octavia. Avšak LTI nemá platný certifikát na mobilné meranie a uvedené platí pre systém polcam(ale zas môže sledovať auto aj za sebou avšak na úseku  min 50 m, vypočíta sa priemerná rýchlosť ) a radar. Pri radare (ramer7, multaradar) je to skôr o tom aby Vás mal v zábere teda pred sebou, avšak min jednu dĺžku vozidla.

polícia používa aj alkotestery napr. tento

Drager Alcotest 7510 Classic
1 345,00 €

zdroj : Heureka.sk

podľa článku

http://www.topky.sk/cl/10/675326/UVO-zrusil-tender-vnutra-na-merace-alkoholu

MINV ich nakúpilo za 2499 eur/ks

Nech 1699 eur aj s certifikátom a  overenie stojí 251 eur na rok. spolu  1950,- eur

549 euro za kus išlo komu ?


Tolerancia
Hranica, od ktorej možno vyvodiť zodpovednosť za priestupok, je 0,31 promile alebo 0,15 mg/l. To znamená, že ak sa na displeji alkoholtesteru Dräger objaví hodnota 0,14, polícia to bude akceptovať. Po nafúkaní 0,15 už ide o závažný dopravný priestupok, s ktorým sa spája zadržanie vodičského preukazu na rok a pokuta 10 000 korún. Hranica, po ktorej možno vyvodiť zodpovednosť za trestný čin, je 1,00 promile alebo 0,48 mg/l.
Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/3010693/pri-dychovej-skuske-nafukame-miligramy-a-nie-promile.html#ixzz2VSnOiVfi


presnosť merania: ± 5%. Podľa sadzobníka pokút je od 0,4762 mg/l už vedená inidviduálne, teda trestné stíhanie.

  1. Z 1 mg/l  5% je to 0,05 mg/l. Ak nafúkate 0,48 mg/l máte smolu polícia zmení zariadenie na presné a hotovo.
  2. prepočítavacie koeficienty mg/l  na promile sa štát od štátu rôznia.
  3. Vidíme, že výsledok na štyri desatinné miesta je totálny nezmysel a ilúzia, proste hodnota od stola
  4. Dobre si zapamätajte zásadu in dubio pro reo. (dôkaz v prospech obvineného). Ale nechajte si to, až na súd. Z policajtmi sa nemá význam hádať. Do posudku píšu aj to ako ste sa správali ako ste spolupracovali. Môže vás to zachrániť pre basou. Pred súdom je dobré predložiť niečo, že sa chcete napraviť a viesť slušný život
  5. pozor sadzobník pokút je interný pokyn, ktorý sa má dodržiavať, ale v praxi si musíte tvrdo vydobiť právo na rovnosť pred zákonom. Nie je vylúčená aj 4x vyššia pokuta pri skutkovo rovnakých a podobných priestupkoch ako je v sadzobníku pokút. Je to protiústavné, je to proti všetkému, ale ak to minv kryje, tak máme fakt problém.

Presne takto sa vyhol  vodič trestnému stíhaniu, generálny prokurátor doporučil možnosť priestupkového prejednania. tu 1 Pv 504/13/5505

 

S týmto som ešte nefúkal (zatiaľ 4 x 0,00 mg), ale s takým starým šedým u ktorého je asi väčšia nepresnosť

 

[/content]

[/content]

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?